Erişilebilirlik

Devlet Bakanı Yazıcı ABD İç Güvenlik Bakanı İle Görüştü


Devlet Bakanı Yazıcı ABD İç Güvenlik Bakanı İle Görüştü

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı Washington’da Amerika İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ile görüştü. İki bakan ağırlıklı olarak gümrüklerden geçen malların kontrolü ve bu konuda yapılabilecek karşılıklı bilgi ve teknoloji paylaşımı konularını ele aldı.

Amerika’nın 11 Eylül’de başlattığı arz zinciri uygulaması, Amerika’ya girişi yapılacak malların çıkış noktasından, son varış noktasına kadar Amerikalılar tarafından denetlenmesini öngörüyor. Türkiye Amerika’ya gönderilecek konteynırların Amerikalılar tarafından Türk limanlarında kontrolüne sıcak bakmıyor.

Hayati Yazıcı Amerika’nın arz zinciri uygulamasının bazı kısımlarına katılmayacaklarını Janet Napolitano’ya ilettiklerini söyledi. Bakan Yazıcı, ayrıca, Amerika’nın sınır kapılarında, ülkeye giriş çıkış yapacak kişilerin kontrolünün yüksek teknoloji kullanılarak denetlenmesini uygun gördüklerini belirtti.

Bakan bu çerçevede Amerika-Meksika sınır kapısında incelemelerde bulunacak ve Los Angeles limanını gezecek.

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ayrıca Ulusal Hedefleme Merkezi, Federal Kolluk Gücü Eğitim Merkezi’nde incelemelerde bulunacağını söyledi. Bakan ayrıca Amerika’dan Türkiye’deki gümrük yetkililerinin eğitimi konusunda destek talep ettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Yazıcı, Amerikalı yetkililerle temaslarında fikri mülkiyet hakları ihlali konusunun da gündeme geldiğini ve Türkiye’nin bu konuda elinden gelen hassasiyeti göstermeye devam edeceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG