Erişilebilirlik

Devlet ziyareti için Fransa'ya giden Başkan Biden, Ukrayna lideri Zelenski'yle Normandiya’da görüşecek


5 Haziran 2024 - Fransa’ya ilk devlet ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Joe Biden, Paris’te
5 Haziran 2024 - Fransa’ya ilk devlet ziyaretini gerçekleştiren ABD Başkanı Joe Biden, Paris’te

Fransa, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD askerlerinin Alman işgali altındaki Fransa’nın yardımına geldiği Normandiya Çıkarması'nın 80’inci yıldönümünü uluslararası törenle anıyor.

Törenler, ABD Başkanı Joe Biden, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski ve çok sayıda devlet ve hükümet başkanının katılımıyla diplomatik bir zirveye dönüşecek.

Devlet ziyareti için Fransa'ya giden Başkan Biden, Ukrayna lideri Zelenski'yle Normandiya’da görüşecek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:18 0:00

ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile Boeing 747 Air Force One uçağıyla, bu sabah Orly Havaalanı’na iniş yaptı. Biden’ı, Fransa’nın genç Başbakanı Gabriel Attal karşıladı.

Görev süresi boyunca en uzun dış gezisine başlayan 81 yaşındaki Başkan Biden, hızlanan seçim kampanyasına rağmen, Fransa’da 5 gün kalacak.

Elysee diplomatları, Biden’ın uzun devlet ziyaretinin “Fransa’ya verdiği önemi ve Cumhurbaşkanı Macron ile yakın ilişkisini gösterdiğini, uzun süresi itibariyle de tarihi bir ziyaret” olduğunu dile getiriyor.

Rusya davet edilmedi

Biden, ziyaretinin önemli bir bölümünü, çok sayıda Avrupalı müttefik ülke liderlerinin de katıldığı Normandiya Çıkarması için düzenlenen törenlere ayıracak.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın yenilmesine önemli katkıda bulunan Rusya ve lideri Vladimir Putin, 6 Haziran’da yapılacak törenlere davet edilmedi.

Anma törenlerine AB Konseyi Başkanı Charles Michel, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin yanısıra NATO Genel Sekreteri olması planlanan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO içinde Ukrayna’ya silah desteğini savunan liderler Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Çek Cumhurbaşkanı Petr Pavel ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de katılıyor.

Kraliyet aileleri mensuplarından İngiltere Kralı III. Charles, Lüksemburg Dükü, Monako Prensi Albert, Hollanda Kralı Willem-Alexander ve eşi, Belçika Kralı Philippe ve eşi Mathilde, Danimarka Kralı 10. Frederick, Avustralya Genel Valisi David Hurley ve eşi de törende hazır bulunacak.

Biden’ın yoğun programı

Joe Biden Perşembe günü Normandiya'da ilk olarak, Macron'un eşliğinde Colleville-sur-Mer (Calvados) Amerikan mezarlığında düzenlenen törene katılacak. Törende, 1944'teki çıkarmalara şahsen katılan son muharipler de hazır bulunacak. Başkan Biden burada, hayatını kaybedenler anısına bir konuşma yapacak ve anıta çelenk koyacak.

Biden, “Fransa ve Avrupa'nın kurtuluşunun yolunu açmak için Normandiya sahillerine çıkan 73 bin cesur Amerikalı'nın anısını onurlandıracak ve aynı zamanda fedakarlıklarını” selamlayacak.

Biden daha sonra, Normandiya’da 6 Haziran 1944’te 5 ayrı çıkarmadan birinin yapıldığı Omaha Plajı'na gidecek ve burada yaklaşık 20 liderin hazır bulunacağı uluslararası törene katılacak.

7 Haziran Cuma günü, Normandiya’da Pointe du Hoc'ta (Calvados) bir konuşma daha yapacak olan Biden, burada da “özgürlük ve demokrasiyi savunmanın önemine” dikkat çekecek. Özellikle Rusya'nın Ukrayna'daki saldırısıyla birlikte gergin bir jeopolitik bağlamda gerçekleşen konuşmasında Başkan Biden, müttefiklerin Ukrayna'ya “kesintisiz ve uzun vadeli” desteğini yeniden teyit edecek.

Elysee, Biden’ın anma törenlerine geniş yer ayırmasını, “ABD’nin Fransa ve Avrupa'nın kurtuluşuna yaptığı katkının muazzam bir tanınması” diye değerlendirdi.

Elysee diplomatları, “Avrupa'nın kurtuluşundan 80 yıl sonra savaş kıtaya geri dönerken, iki cumhurbaşkanı Ukrayna'ya verilecek sürekli ve uzun vadeli desteği tartışacak” dedi. Diplomatlar, bu buluşmada Haziran ayı ortasında İtalya'da yapılacak olan G7 zirvesi ve Temmuz ayında Washington'da yapılacak NATO zirvesi başta olmak üzere, daha sonraki uluslararası etkinliklere hazırlık yapılacağını” da belirtti.

Elysee’de devlet ziyareti

Biden’ın asıl devlet ziyareti ise Cumartesi günü başlayacak. Başkan Biden için, öğle saatlerinde Paris'teki Arc de Triomphe'de bir karşılama töreni düzenlenecek. Emmanuel Macron ve eşi Brigitte Macron, Biden çiftini Champs Elysee Caddesi’ndeki Arc de Triomph’da karşılayacak.

Öğleden sonra Biden, Fransız lider tarafından Elysee’de ağırlanacak ve iki lider burada öğle yemeğinde biraraya gelecek. Öğleden sonra basın açıklaması yapacak olan iki lider, 100’e yakın Fransız ve Amerikan şirketini biraraya getirecek olan Fransız Amerikan İş Konseyi'nde bir konuşma yapacak.

Akşam, Biden çifti onuruna Elysee Sarayı’nda devlet yemeği düzenlenecek.

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasında, bu resmi ziyaretin “ABD ile Fransa arasındaki kalıcı ve derin ilişkiyi yansıtacağı” vurgulandı. İki başkanın “çok çeşitli küresel zorluklara ve ikili meselelere değinmesinin” beklendiği kaydedildi.

Joe Biden'ın gezisi, Pazar günü Belleau'daki (Aisne) Aisne-Marne Amerikan Mezarlığı'na ziyaret ve çelenk koyma ile sona erecek. Biden çifti buradan yeniden Paris’e dönecek ve günün ilerleyen saatlerinde ABD’ye dönmek üzere yola çıkacak.

Biden, Fransa'ya yaptığı bu ziyaretin ardından, 13-15 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Puglia bölgesinde yapılacak G7 zirvesine katılmak üzere, birkaç gün içinde hızlı bir şekilde yeniden Avrupa'ya gelecek.

Biden, Normandiya ve İtalya'da Zelenski ile görüşecek

Beyaz Saray'dan Salı günü yapılan açıklamada, Başkan Biden’ın Normandiya Çıkarması anma törenleri sırasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski'yle biraraya geleceği belirtildi. İki liderin daha sonra, Zelenski’nin de davet edileceği G7 zirvesinde buluşacağı kaydedildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “Başkan Biden, Normandiya gezisi sırasında Ukrayna'daki durumu ve Ukrayna'ya verdiğimiz desteği nasıl derinleştirmeye devam edebileceğimizi tartışmak için Cumhurbaşkanı Zelenski ile konuşma fırsatına sahip olacak” dedi.

Emmanuel Macron'un ABD'ye son ziyareti 2022'de gerçekleşmişti.

Forum

XS
SM
MD
LG