Erişilebilirlik

Dewan: 'Türkiye AB’den Bu Kriz Döneminde Uzak Durmakta Haklı'


Washington’daki Amerikan İlerleme Merkezi Globalleşme ve Uluslararası İşsizlik Bölümü Başkanı Sabina Dewan “Mısır, başarısını kanıtlamış Türk ekonomisini örnek almalı”

125 milyar dolar İspanya bankalarını kurtaracak mı? Avrupa batan ülkeleri kurtarma konusunda birlik içinde mi? Yunanistan’ın euro bölgesinden çıkması küresel ekonomiyi nasıl etkiler? Amerikan ve Türk ekonomileri böyle bir gelişmeye karşı yeterinde güçlü mü? Türk ekonomisi Mısır ekonomisi için bir çıkış yolu olabilir mi? Washington’daki Amerikan İlerleme Merkezi Globalleşme ve Uluslararası İşsizlik Bölümü Başkanı Sabina Dewan İspanya ekonomisinin çok daha derin sorunları olduğunu ve işsizliğin yüzde 25 olduğunu, yani her dört kişiden birinin işsiz olduğunu söylüyor. Dewan, “Gençler arasındaysa işsizlik oranı neredeyse %50. Evet, bankaları kurtarma paketi elbette ekonomiyi bir ölçüde rahatlatacak ama yeterli olacağını sanmıyorum” diyor.

Amerikan İlerleme Merkezi Globalleşme ve Uluslararası İşsizlik Bölümü Başkanı Sabina Dewan, kurtarma paketlerini, Avrupa ülkelerinin ekonomiyi düzeltmek için birşeyler yapılması gerektiğini artık anladıklarının kanıtı sayıyor. Ancak uzman, Almanya gibi ekonomik ve siyasi olarak güçlü bir ülkenin, Yunanistan veya İstanya’da halkın çektiği sıkıntıları anlamasının mümkün olmadığına da dikkati çekiyor. Dewan, bu yüzden Almanya’nın yardım konusunda başlangıçta isteksiz davrandığına dikkati çekiyor.

Amerikalı seçmenlerin Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde ekonomiye bakarak oy kullanacağını söyleyen Sabina Dewan, Başkan Obama’nın bu yüzden ekonomiyi düzeltmek için çalıştığını ve hemen hemen her konuşmasında ekonomik konulara değindiğini belirtiyor.

Geçtiğimiz günlerde AB Bakanı Egemen Bağış ve digger yetkililer, “Türkiye isteseydi Avrupa Birliği’ne girebileceğini, ancak bu aşamada bunu istemediğini” söyledi. Sabina Dewan’ın bu konudaki görüşü şöyle: “Türkiye Avrupa Birliği’nden bu dönemde uzak durmakta haklı çünkü Avrupa ekonomileri zor durumda. Türk ekonomisi küresel krizi çok iyi yönetti. TR’nin ihracatının yüzde 80’i Avrupa’yla yapılıyordu. Türkiye krizle birlikte ihracatın azalması üzerine başka pazarlara ve sektörlere yönelerek çok mantıklı bir adım attı. Türkiye’deki siyasi reformlarla güçlenen siyasi istikrarın ekonomiyi de güçlendirdiğini görüyoruz.”

Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Sabina Dewan, son raporunda Mısır ekonomisini değerlendirdi ve Mısır ekonomisi güçlenmeden siyasi istikrarın sağlanamayacağını savundu. Dewan, raporunda Mısır’ın ekonomik açıdan Türkiye örneğini izlemesinin yararlı olacağını da belirtti. Türkiye bugüne kadar hep Mısır için siyasi açıdan örnek gösteriliyordu. Sabina Dewan, bu konuda da şunları söylüyor: “Türkiye ekonomik açıdan başarılı bir model. Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin de çok geliştiğine tanık oluyoruz son dönemlerde. Bu da Mısır için bir örnek teşkil etmeli.”

XS
SM
MD
LG