Erişilebilirlik

Dezenfektan Üreticisi Trump'ın Tavsiyesine Karşı Halkı Uyardı


23 Nisan 2020 - Washington, DC'de Başkan Trump'ın Corona virüsü salgınıyla ilgili basın brifinginden bir kare

Amerika’da en çok kullanılan dezenfektan markalarından biri olan Lysol’un üretici firması Reckitt Benckiser, Başkan Donald Trump’ın Corona virüsünün tedavisi için dezenfektanların insanlar üzerinde kullanılmasını öneren açıklamalarına karşı halkı uyardı.

Firmanın yaptığı açıklamada, “Dezenfektan ürünlerimiz, hiçbir koşulda, enjeksiyon, ağız yolu veya başka yollarla insan vücuduna sokulmamalı” ifadesi yer aldı.

Lysol marka dezenfektan sprey ve temizlik ürünleri
Lysol marka dezenfektan sprey ve temizlik ürünleri

Reckitt’ın bu uyarısı, Başkan Trump’ın dünkü basın toplantısında mor ötesi ışıklar veya dezenfektankların Corona virüsünün tedavisi için insanlar üzerinde kullanılmasının araştırılabileceğini tavsiye etmesinin ardından geldi.

İç Güvenlik Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Dairesi Başkanı William Bryan, dünkü basın toplantısında, “Virüsün yarı ömrü havalar ısındıkça ve morötesi ışınlar arttıkça kısalıyor’’ ve “Kimyasal ağartıcılar Corona virüsünü beş dakikada, izopropil alkol de 30 saniyede yok ediyor” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

Bryan’ın bu sözlerinden sonra Trump, “Mor ötesi ışığı vücuda sokabildiğinizi farz edin ya da dezenfektanların vücuda enjekte dilerek temizlik yapabildiğini. Bunu araştırmak ilginç olabilir’’ demişti.

Trump’ın Corona virüsünün tedavisi konusunda tavsiyelerde bulunması ilk kez yaşanmıyor. ABD Başkanı, salgının ilk haftalarında, sıtma ilacı hidroksiklorokinin Corona virüsü tedavisinde başarılı olabileceği yönünde fazla iyimser açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamaların ardından, Arizona eyaletinde sıtma ilacı klorokin yerine yanlışlıkla akvaryum temizleme ilacı klorokinfosfat içen bir çift hastaneye kaldırılmış ve eşlerden biri hayatını kaybetmişti.

Öte yandan Beyaz Saray Basın Sözcüsü Kayleigh McEnany, Trump'ın sözlerine ilişkin bir açıklama yaptı. Sözcü Kayleigh McEnany, açıklamasında, ''Başkan Trump, Amerikalılar'ın Corona virüsü tedavisi konusunda tıp doktorlarına başvurmaları ve onlardan görüş almaları gerektiğini defalarca yineledi. Bunu dünkü brifingde de yaptı. Başkan Trump'ın sözlerini sorumsuzca bağlam dışına çıkarma ve koşa koşa olumsuz manşet atma işini basına bırakın'' ifadelerine yer verdi.

XS
SM
MD
LG