Erişilebilirlik

Dezenformasyonla Suçlanan Akinan Adliye’ye Sevk Edildi


Serdar Akinan
Serdar Akinan

Sabaha karşı Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde yaşadığı evde gözaltına alınan Serdar Akinan, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alındıktan sonra sağlık kontroluna gönderildi. 56 yaşındaki gazeteci daha sonra Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’ndaki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Altı saat boyunca müvekkiline ulaşamayan Avukat Serkan Günel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Serdar Akinan’ın önceki gün yaptığı Muhammed Yakut röportajı kapsamında “halkı yanıltıcıyı bilgiyi alenen yayma” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesi ile “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklayanlar veya yayınlayanlar veya bu yolla kişileri hedef” gösterme suçunu içeren Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6. Maddesi ile tehdit ve hakaret ile suçlandığını açıkladı.

TCK 217/A ve TMK 6 maddelerinde yargılanan kişilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenebiliyor.

Suçlamaları reddeden Akinan: “Ben işimi yaptım, yapmaya da devam edeceğim”

VOA Türkçe’nin edindiği bilgilere göre, Akinan ifadesinde 36 yıllık gazeteci olduğunu, bağımsız, tarafsız ve sorgulayıcı bir yayıncılık yaptığını söyleyerek hakkındaki suçlamaları reddetti.

Akinan polis ifadesinde, “Muhammed Yakut isimli şahsı daha önceden tanımam. Kendisini sosyal medya paylaşımlarından gördüm. İddialarını bir gazeteci olarak araştırma ihtiyacı hissettim. Yaptığım yayınların başka kişi ve hesaplar üzerinden paylaşılıyor olması benim tasarrufumda olan bir şey değil. FETÖ ve operasyon medyaları benim adımla yan yana gelecek son yerdir. Burada dile getirdiğim iddialar açık kaynaklardan okuduğum bilgilerin ve gördüğüm belgelerin sentezidir. Biz gazeteciler Anayasa’da belirtildiği üzere özgür, bağımsız kamu adına görev yaparız. Hesap sormak araştırmak soru sormak bizim asli görevimizdir. Ülkemiz tarihin en kritik seçimine giderken bu kadar ağır iddiaların dile getirilmesi bu iddiaların sahibinin sorgulanması ve araştırılması bir gazetecinin asli görevidir. Dolayısıyla ben işimi yaptım ve yapmaya devam edeceğim” dediği öğrenildi.

DİSK Basın-İş: “Serdar Akinan serbest bırakılmalı, gazeteciler fikirlerini özgürce ifade edebilmeli”

Akinan’ın gözaltına alınmasına DİSK Basın-İş tepki gösterdi.

Sendikadan yapılan açıklamada, “Gazeteci Serdar Akinan şafak operasyonuyla gözaltına alınıp İstanbul’a gönderildi. Serdar Akinan serbest bırakılmalı Gazeteciler fikirlerini özgürce ifade edebilmelidir” dendi.

Ne Olmuştu?

Serdar Akinan önceki gün son dönemde iktidar aleyhine yaptığı YouTube yayınlarıyla geçen yıl Türkiye’de büyük bir etki yaratan Sedat Peker’e benzetilen Muhammed Yakut’la, kendi YouTube sayfasında canlı röportaj yaptı.

Yurtdışında bulunan Diyarbakırlı işadamı Yakut, söz konusu yayında aralarında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AKP Ankara milletvekili Mücahit Arslan ile yine aynı partiden daha önce Diyarbakır milletvekilliği yapmış olan babası İhsan Arslan, Giresun milletvekili Nurettin Canikli ve daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la aynı cezaevi koğuşunda kalan Hasan Yeşildağ’ın da bulunduğu iktidar içinde ve yakınında bulunan birçok isim hakkında iddialarda bulundu.

Bu yayın sonrası Akinan, sosyal medyada iktidara yakın hesapların hedefi oldu ve bu sabah 5.16’da sosyal medyada yayınladığı videoyla gözaltına alındığını duyurdu.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG