Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Kerry’den İftar Yemeği


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry

John Kerry, diplomatlar, kongre üyeleri ve dini toplum temsilcilerine verdiği iftar davetinde dinin hoşgörü ve karşılıklı anlayış anlamına geldiğini vurguladı, Ortadoğu barışına ve Mısır’a da değindi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bakanlıkta verdiği iftar yemeğine UNESCO Genel Sekreteri İrina Bokova, Başkan Obama’nın İslam Konferansı Örgütü Özel Temsilcisi Raşit Hüseyin de katıldı.

John Kerry yemekte yaptığı konuşmada, Ramazan’ın kutsal bir ay olduğunu, barış, dua, iyilik ve yardım faaliyetlerinde artış anlamına geldiğini vurguladı. Amerika’nın bir dini özgürlükler ülkesi olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Kerry, inanç özgürlüğünün önemini vurguladı.

Ortadoğu bölgesinden yeni döndüğünü hatırlatan John Kerry, İsraillilerle Filistinliler, Şiilerle Sünniler arasında kalıcı barış ve güvenliğin sağlanmasının çok öncelikli bir konu olduğunu bildirdi. Amerika’nın barış Suriye halkı dahil bütün dünya halklarının barış içinde yaşaması gerektiğine inanadığını kaydeden Kerry, “barış için ortaklık” önemli dedi.

John Kerry Amerika’nın ayrıca refahın geliştirilmesi için de ortaklıklar kurmaya hazır olduğunu belirtti. Mısır’da Tunus’ta yaşayan halkların da saygı görmeye, fırsat eşitliğine hakkı olduğunu savunan Bakan Kerry, özellikle gençler için yeni fırsatlar yaratmanın önemini vurguladı. John Kerry konuşması sırasında sık sık Arapça kutlama sözcükleri kullandı.

XS
SM
MD
LG