Erişilebilirlik

Diyarbakır’dan Kudüs İçin İİT ve İslam Ülkelerine Tepki


Diyarbakır’dan Kudüs İçin İİT ve İslam Ülkelerine Tepki
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:09 0:00

Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararına tepkiler sürüyor. Hüda-Par tarafından Diyarbakır’da düzenlenen mitingde tepkilerin adresi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri oldu.

Hür Dava Partisi (Hüda-Par) tarafından düzenlenen Kudüs’e destek mitingi İstasyon Meydanında gerçekleştirildi. Mitinge aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi katıldı. Miting alanının çevresi, Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına tepki içeren pankartlarla donatıldı. Mitinge katılanlar, ellerinde Filistin bayraklarıyla; ‘Kudüs’e sahip çıkıyoruz’ yazılı dövizler taşıdı. Kuran okunmasıyla başlayan mitingde sık sık Amerika ve İsrail aleyhine sloganlar atıldı.

Mitingde konuşan Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, karara tepki gösterdi. Ancak Yapıcıoğlu’nun eleştirilerinin hedefinde İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam ülkeleri de vardı. Yapıcıoğlu, ”Amerika’nın Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımaya karar vermesinin ardından bütün ümmet ayağı kalktı. Biz de bunun için burada toplandık. İslam İşbirliği Teşkilatı bunun için olağanüstü toplanma kararı aldı. Daha dört gün önce İstanbul’da toplandılar. Aynı gün sözüm ona bazı İslam ülkelerinden oluşan koalisyon başka bir İslam ülkesini bombalamakla meşguldü. Suudi Arabistan Yemen’i bombalıyordu. Ey İslam ümmeti eğer siz doğu Guta da açlıktan bizar olmuş kardeşlerimize yardım etmesseniz, eğer siz Yemen’de açlıktan ölen bebeleri izlemeye devam ederseniz, Kudüs için bir şey yapamazsınız. Onların bu kadar cesur olmaları, onların gücünden değil, bizim darmadağınıklığımızdandır. Elbette İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs gündemiyle toplanması da güzel bir şey. Ama oradan çıkan kararda; mikrofonlara, kameralara ‘başkenti Kudüs olan Filistin’ deseler de, aslında basına verdikleri metinlerde başkentin Doğu Kudüs olduğunu söylüyorlar. Biz de söylüyoruz Filistin’in başkenti doğu Kudüs değil bütünüyle Kudüs’tür. Sadece Doğu Kudüs Filistin’in başkenti diyenler, siz Kudüs’ün batısını Siyonizm’e terk ederseniz, Siyonistlerin işgal ettiği diğer toprakları onlara terk ederseniz, yarın kendi başkentlerinize bile sahip çıkamazsınız” dedi.

Yapıcıoğlu, İslam ülkelerine İsrail ile ilişkilerini kesme çağrısı yaparak, “Ey İslam ülkelerini idare edenler, Siyonistlerin şebekesini bir devlet olarak tanımaktan vazgeçin. Eğer onlarla varsa bütün ilişkilerinizi kesin. Eğer sizin ülkenizde varsa diplomat kılıklı Siyonistleri derhal sınır dışı edin. Elçilerinizi, konsoloslarınız, diplomatik misyon çalışanlarınız varsa onları da derhal geri çekin. Ey İslam ülkelerinin yöneticileri, kendi hava sahanızı Siyonistlerin işgali altındaki havaalanlarına inecek ya da oradan kalkacak uçaklara kapatın” diye konuştu.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen miting, olaysız sona erdi.

STÜDYO VOA

Hakan Fidan New York’ta resmi görüşmelerini sürdürdü – 22 Eylül
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG