Erişilebilirlik

Diyarbakır Barosu ve Ümit Özdağ Arasında Polemik


Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın seçim gezisi sırasında Yeşil Sol Parti seçmenlerine karşı kullandığı ‘dağdan şehre inenler var’ sözleri mahkemeye taşındı. Diyarbakır Barosu Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Özdağ, Baroya tepki gösterdi.

İstanbul’daki bir seçim gezisi sırasında çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüde, Özdağ Yeşil Sol Parti standını görünce “Dağdan şehre inenler var” cümlesini kullanıyor. Başka bir görüntüde ise HDP seçmeni olduğunu söyleyen birine Özdağ, “Sen bir katile benzemiyorsun? HDP’nin içinde o kadar çok katil var ki” sözlerini kullanıyor.

Özdağ’ın bu açıklamaları üzerine harekete geçen Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde, Özdağ’ın “Halkın bir kesimini alenen aşağılanması suçu” işlediği belirtildi.

Dilekçede Türkiye'nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere de vurgu yapılarak, şu görüşlere yer verildi: “Birleşmiş Milletler'in Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin 20’nci maddesinde, ‘ayrımcılığı, düşmanlığı veya şiddeti kışkırtan her türlü ulusal, ırkçı veya dinsel nefret savunusu’nun kanunla yasaklanacağı belirtilmiştir. Şüpheli tarafından ‘katil’ ve ‘dağdan inmişler’ , ‘dağa çıkmışlar’ şeklinde, söylemlerde bulunulduğu, HDP ve YSP’li siyasetçi ve yurttaşlara ilişkin halkın bir kesimini aşağılama eyleminin aleni bir şekilde gerçekleştirildiği görülmekte olup TCK’nın 216. Maddesi gereğince cezalandırılması gerekir.”

Özdağ’dan Baro’ya tepki

Suç duyurusu üzerine sosyal medya hesabından açıklama yapan Özdağ, Baro’yu ‘işgal altında’ olmakla suçladı. Özdağ’ın paylaşımı şöyle: “Ben teröriste terörist derim. Diyarbakır Barosu’nun Türkiye Cumhuriyeti’nin işgal altındaki bir kurumu olduğu açıktır. Diyarbakır Barosu, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti’ne her vesile ile açık düşmanlık yapmaktadır.”

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG