Erişilebilirlik

Diyarbakır’da IŞİD Operasyonu


Diyarbakır polisi, kente sızdığı belirlenen IŞİD militanlarının yakalanması için sabaha karşı operasyon düzenledi. Operasyonun adresi Kayapınar İlçesi’ndeki bazı ev ve işyerleriydi. Eş zamanlı düzenlenen baskınlarda, Huzurevleri Mahallesi’ndeki bir villadan polislere ateş açıldı.

Özel Harekat ekiplerinin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Sabah saat 3 sularında başlayan çatışma saat 9’a kadar aralıklarla devam etti. Bu sırada iki ayrı hücre evinde daha çatışma çıktı. Çatışmanın ilk saatlerinde 2 polis yaşamını yitirdi, 5 polis yaralandı. Çatışmaların yoğunlaştığı villanın çevresindeki yollar trafiğe kapatıldı. Polis çevrede yaşayan mahalle sakinlerini çatışma bölgesinden çıkardı. Çatışmanın sonlarına doğru villada yangın çıktı. Çatışma sürdüğü için itfaiye ekipleri müdahale edemedi.

Saat 9 sularında silah sesleri kesildi. Çatışmanın sonunda 7 IŞİD militanı öldürüldü. 12 militanı ise sağ yakalandı. Diyarbakır Valiliği’nin olayla ilgili açıklaması şöyle:

“Diyarbakır’da DAEŞ terör örgütü mensuplarının yakalanmasına yönelik 26.10.2015 günü sabah saatlerinde çok sayıda ev ve işyerine eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmiştir. Düzenlenen operasyonda Kayapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesi’nde bir adreste çatışma çıkmış, çatışmada Polis memurları Gökhan Çakıcı ve Sadık Özkan şehit olmuştur. Devam eden çatışmada 5 Emniyet mensubu yaralanmış, tedavileri kaldırıldıkları hastanelerde devam etmekte olup, hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Düzenlenen operasyonda 7 terörist etkisiz hale getirilmiş ve 12 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca yapılan aramalarda çok miktarda silah, mühimmat ve örgütsel doküman ele geçirilmiştir.”

Diyarbakır’da IŞİD Operasyonu: 9 Ölü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

XS
SM
MD
LG