Erişilebilirlik

Diyarbakır’daki 8 Mart Kutlamasında ‘Referandum’ da Vardı


Diyarbakır aylar sonra ilk kez bir mitinge ev sahipliği yaptı. Valilik tarafından önce yasaklanan ardından izin verilen miting İstasyon Meydanı’nda düzenlendi. Miting için alan çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Mitinge katılanlar arama noktalarından geçerek alana girdi. Arama noktalarında zaman zaman tertip komitesi ve polisler arasında gerginlik yaşandı. Gerginliğe bazı kişilerin alana, yasak bayrak ve flamalarla girmek istemesi yolaçtı. Bir kadının başında üzerinde yıldız deseni bulanan örtüyle girmek istemesi, tansiyonu yükseltti. Polis kadının alana girmesine izin vermedi. Mitinge katılanların alana pankart ve döviz sokmasına da izin verilmedi.

Alana girenlerden çoğunun genç olması dikkat çekti. Mitinge katılanlar, HDP’nin referandum kampanyasında kullandığı şarkıların eşliğinde dans etti. Öcalan’ın lehine de sloganlar atılsa da, sloganların çoğu referanduma ilişkindi. Sloganlarda HDP’nin ‘Hayır’ kampanyasına destek vardı.

Değişik kesimlerden yüzlerce kişinin katıldı mitinge gelenlerin farklı talepleri vardı. Büşra Yürük talebini şöyle dile getirdi: “Kadınlar hep yaşasın, kadın şiddetine küçük yaşta evliliklere ve kadınların okutulmamasına karşı hepimiz burada bir direniş halindeyiz. Kadınlar yaşayacak.”Tülay Yaman’a göre kadınların ne istediği belli: “Yaşam ve özgürlük.” Aysel Dala ise kötü günlere rağmen umutlu olduğunu belirterek, “Bugünler kötü geçiyor. Çünkü arkadaşlar tüm kadınlar zor durumdadır buna rağmen direnişimiz her gün devam ediyor,” dedi.

Kadınlardan oluşan folklor ekibinin gösterisinin ardından konuşmalara geçildi. Konuşanlar arasında bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, referandumda ‘Hayır’ oyu verilmesi çağrısı yaptı. Yiğitalp, “14 yıllık tek başına iktidarları boyunca sınırsız yetki kullanan AKP hükümeti, hak ve özgürlüklerimizi gasp ettiği yetmezmiş gibi, daha çok yetkiyi bir kişiye teslim etmek istiyor. Bunu kabul edecek miyiz? Ne diyeceğiz? (İzleyenler hayır diye yanıt veriyor) Kadın hareketinin uzun yıllar boyunca mücadeleyle kazandığı belediyeler dahil olmak üzere, bütün kadın kurumlarımız kapatıldı, kadın arkadaşlarımız işsiz bırakıldı. Bütün belediyelerimiz karakola dönüştürüldü buna ne diyeceğiz?” diye konuştu.

Diyarbakır’daki 8 Mart Kutlamasında ‘Referandum’ da Vardı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

Yasağa rağmen alana birkaç tane üzerinde ‘Hayır’ yazılı döviz sokulmuştu. Mitinge katılanlar HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da unutmamıştı. Bir kadın, üzerinde Demirtaş’ın fotoğrafı bulunan dövizi miting boyunca indirmedi. Konuşmaların ardından miting Kürtçe konserlerle devam etti. Rock konserini andıran mitinge kadınlar kadar erkekler de ilgi gösterdi.

XS
SM
MD
LG