Erişilebilirlik

Diyarbakır’dan ‘Sandığa gidin’ çağrısı 


Sendika ve meslek örgütlerinin Diyarbakır’da yaptığı ortak basın açıklamasında, oy vermeyecek seçmenlere sandığa gitmeleri çağrısı yapıldı. Çağrıda Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanma umudunun olduğu vurgulandı.

Diyarbakır’dan ‘Sandığa Gidin’ Çağrısı 
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

İkinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimine günler kala siyasetçilerin seçmenleri ikna çabaları sürerken, değişik kesimler de sandığa gitmek istemeyenlerin fikrini değiştirmeye çalışıyor.

Diyarbakır’daki dernek, sendika ve meslek örgütleri tarafından kurulan “Amed Emek ve Demokrasi Platformu” isimli grup, ortak bir açıklamayla oy kullanmaya niyeti olmayan seçmenlere seslendi.

Ellerinde “Oyunu Ver İradene Sahip Çık” yazılı pankartla Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta toplanan platform üyeleri adına ilk sözü alan Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eş Başkanı Emine Akşahin, Türkiye’nin ortak geleceği için herkesin sandığa gitmesi gerektiğini söyledi. Akşahin, herkesin iradesine sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Türkiye halklarının ortak geleceği için, herkesin ortak sorunları, talepleri, ihtiyaçları için ortak akıl ve kararlarla bir gelinmesini ve bu şekilde yol yürünmesini istiyoruz. Bu temel üzerinden ikinci tur seçimi için tüm halkımıza seslenmek istiyoruz, herkes mutlaka sandığa gitsin, oylarını kullansın” dedi.

Daha sonra söz alan Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası Birliği (TMMOB) üyesi Jiyan Karakaş ise oy kullanmamanın sonuçlarından örnekler verdi. Karakaş, şunları söyledi : “Bu seçimde oy kullanmama, yıllardır kayyum siyasetiyle halkın iradesinin gaspına, cezaevlerinde sağlığa erişim hakkı engellenen hasta tutsaklara uygulanan hukuksuzluğa, bir halkın dili kültürü üzerindeki baskıcı ve yok sayan tekçiliğe, haksız ve hukuksuzca işinden edilen on binlerce emekçiye uygulanan adaletsizliğe, yandaş basın ordusu kurup cezaevlerini basın emekçileri ile doldurup, toplumun haber alma özgürlüğünü engelleyen, inanç özgürlüğünü yok sayan, cezaevlerini ve mahkemeleri ifade özgürlüğüne karşı silah olarak kullanan otoriter rejime cesaret vermek anlamına gelmektedir.”

“Umut daha bitmedi”

Açıklamadan sonra VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan katılımcılar, muhalefet için umudun tükenmediğini savundu.

Maden Mühendisleri Odası Şube Başkanı Doğan Hatun, herkesi umutlu olmaya ve sandık başına gitmeye çağırdı.

Diyarbakır Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Baran ise ‘sandığa gitmeme’ algısının kırılması gerektiğini dikkat çekerek, “Halkımızın tamamının iradesine sahip çıkıp, oyunu kullanmasını ve sandıklarına sahip çıkmasını bekliyoruz” diye konuştu.

STÜDYO VOA

ABD Maliye Bakanı Yellen'dan İran'a yeni yaptırım sinyali – 16 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG