Erişilebilirlik

Sur’da Tansiyon Yüksek


Sur’da Tansiyon Yüksek
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Sur’un Ali Paşa ve Lalebey Mahallelerinin boşaltılması için verilen sürenin üzerinden 22 gün geçti. Mahallede yaşayan birçok aile başka yerlere taşındı. Mahallelerde kalan az sayıdaki aile ise kamulaştırma bedeline yaptıkları itirazın sonucunu bekliyor. Ancak mahkemeler daha itirazları karara bağlamadan, evlerini terk etmeyenlerden, konutlarından çıkmaları istendi. Her iki mahallede yapılan anonslarla evlerin yıkılacağı bildirildi. Daha sonra ise elektrik ve sular kesildi. Ancak mahalle muhtarlarının girişimi ile kesintilere son verildi.

Haftanın ilk gününde ise mahalle sakinleri valiliğe yürümek istedi. Vatandaşların toplanması üzerine polis çevrede güvenlik önlemleri aldı. Sokak başında toplananların yürümesine izin verilmedi. Bunu üzerine Muhtar Nevzat Sular, mahalle adına kaymakam ve ilçe emniyet müdürü ile görüştü. Sular, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, tepkilerinin gerekli yerlere iletileceğinin sözünü aldığını açıkladı.

Ancak mahalle sakinlerinin tepkisi dinmedi. Amerika’nın Sesi’ne konuşan mahalle sakinlerinden Mehmet Emin Savaş, evinden çıkmak istemediğini söyledi. Savaş, “Çıkmak istemiyoruz çünkü bize bir şey vermediler, hakkımızı vermediler. Bazıları parasını almadı, bankaya yatırılan parayı yarı yarıya indirmişler. 20-30 bin vermişler, bu parayla nereden ev alacak insan? Ev sahibiyken kiracı durumuna düşecekler, bu insanlar perişan olacak. Şimdi de gelmişler elektrik ve suyu kesmeye. Bu insanların evini vermesi için onları ikna etmesi lazım, onların haklarını vermesi lazım. Bu konutların hepsi mahkemelik. 8 Temmuz’da mahkemeleri var daha haklarını almamışlar” diye konuştu.

Başka bir mahalle sakini ise Amerika’nın Sesi’ne şunları söyledi: “Zorunlu kamulaştırmaya binaen ödemeler eksik yapıldı. Olay mahkemelik, ödemeler eksiksiz yapılmadan ‘Evlerinizi boşaltın, elektriğinizi suyunuzu keseriz’ diye tehdit ediyorlar. İnsanların ödemeleri yapılsın ya da TOKİ alternatifiyle ev verilsin ki buradan çıksınlar. Ev sahibi insan niye çıkıp gitsin? Mahkeme sonucu gelmeden yüzlerce polis gelmiş ‘Boşaltın’ diyor. Sonuçta bu ev benim niye verip gidip kiraya geçeyim? Ortada haksızlık var, giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Polisin uyarısı üzerine dağılan mahalle sakinleri, HDP Milletvekilleri ve DBP yöneticilerinin mahalleyi ziyareti üzerine bir kez daha toplandı. Mahalleliler karara tepkilerini siyasilere de dile getirdiler. Burada bir açıklama yapan DBP yöneticileri, mahalle sakinlerinin mağdur edilmemesi çağrısı yaptı.

Mahalle sakinleri evlerine dağılırken, mahalledeki gergin bekleyiş sürüyor.

XS
SM
MD
LG