Erişilebilirlik

Diyarbakır Cezaevi 42 Yıl Sonra Boşaltıldı


Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Diyarbakır E Tipi Cezaevi

The Times gazetesinin, 2008 yılında “Dünyanın en kötü şöhretli 10 cezaevi” arasına gösterdiği Diyarbakır E Tipi Cezaevi, açıldıktan 42 yıl sonra boşaltıldı.

12 Eylül askeri darbesinden sonra işkence olaylarıyla gündeme gelen cezaevinde birçok ünlü Kürt siyasetçisi kalmıştı. Ahmet Türk, Orhan Miroğlu, Mehdi Zana, Gültan Kışanak bunlardan birkaçı.

Cezaevinde bulunan 270 tutuklu ve hükümlü çevredeki cezaevlerine nakledilirken, şimdi cezaevine akıbetinin ne olacağı tartışması başladı.

Diyarbakır Cezaevi 42 Yıl Sonra Boşaltıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00

Darbeden sonra 5 yıl bu cezaevinde yatan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, cezaevinin müze olmasını istiyor. Darbeden 12 gün sonra tutuklanan Nuri Sınır, daha önce cezaevinin müze olması için imza kampanyası düzenleyenler arasındaydı. Sınır’ın talebi, cezaevinin utanç müzesi olması.

Cezaevi boşaltılmadan önce kısa süre önce tahliye edilen Habip Aydın ise acıların unutulması için cezaevinin yıkılması gerektiğini savundu. AKP’nin Kürt sorununa çözüm aradığı dönemlerde cezaevinin müze yapılacağı, hükümet yetkilileri tarafından sık sık dile getiriliyordu. Ancak şimdiye kadar hiçbir adım atılmadı.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG