Erişilebilirlik

Türkiye'de Coşkulu Nevruz Kutlaması


Kürtler arasında gelenek olan Nevruz bu yıl da HDP’nin düzenlediği eğlenceyle kutlandı. Kutlamalara, aralarında İran ve Irak’tan gelenlerin de bulunduğu onbinlerce kişi katıldı.

Bağlar ilçesine bulunan Newruz Parkı’nda düzenlenen eğlence sabah saatlerinde başladı. Erken saatlerden itibaren halk akın akın alana gelmeye başladı. Alanın çevresini bariyerlerle kapatan polis, alana girmek isteyenleri aradıktan sonra alana aldı.

Diyarbakır'da Onbinler Nevruzu Kutladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:47 0:00

Alana değişik renklerde flamalar asılırken, HDP ve DBP bayrakları dışındaki bayraklara izin verilmedi.Önceki yıllarda, PKK’yı sembolize eden slogan ve resimlerin çizildiği sahneye, sadece HDP’nin belirlediği sloganların yazılmasına izin verildi.

Eğlenceler sahneden konserlerle sürerken, sahada ise insanlar davul zurna eşliğinde halay çekmeye başladı. Kutlamalara İran, Irak’tan gelenlerin de aralarında bulunduğu on binlerce kişi katıldı. Değişik siyasi parti ve grupların temsilcilerinin konuşmalarının ardından, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan söz aldı. Altı yıl önce Öcalan’ın mesajının okunduğu nevruzu hatırlatan Buldan, “6 yıl önce Sayın Öcalan’ın mektubunu yine bu meydanda ben okumuştum. 6 yıl önce, bu meydanda hepimizin geleceğe dair barış umutları yeşermişti.Çözümü bitiren, çözüm sürecini yargılayan intikam alan bu zihniyet işte bu meydana iyi baksın. 5 yıldır tecrit uygulayanlar, işte bu meydana iyi baksın. O gün o mektubu yok saymasalardı, tecridi başlatmasalardı, Dolmabahçe Mutabakatı’nı görmezden gelmeselerdi, inanın bugün bu ülkede hem barışın hem demokrasinin hem de özgürlüklerin önü açılırdı” dedi.

Buldan’ın konuşmasının ardından geleneksel nevruz ateşi yakıldı. Ateş çevresinde toplanan gruplar, halaylarla kutlamaları sürdürdü. Nevruza katılanlar, duygularını VOA Türkçe’ye anlattı. İskan Üzümlü, nevruzun anlamını şu cümlelerle ifade etti: ”Nevruz gelince, beraberinde birçok şeyi getirir. Nevruz aslında barıştır. Nevruz bayramdır, nevruz insanlık bayramıdır. Bu nevruz, 2019 nevruzunun barışa vesile olmasını diliyoruz, barışa vesile, demokrasiye vesile olmasını diliyoruz.”

Nevruzun barış getirmesi dileğinde bulunan Ceren Bulut, “Barış getirmesini, tecritin kalkmasını bekliyoruz. Umutluyuz, neden umutlu olmayalım. Umutlu oldukları için buraya geliyor insanlar” diye konuştu.

Barış dileğinde bulunanlardan biri de Sinan Oğuz’du. Oğuz, “Doğu, batı, güney, kuzey, bütün dünyaya barış ve özgürlük getirmesini diliyorum. Dileğim, hepimiz barış ve özgürlüğe kavuşuruz” şeklinde konuştu.

Ancak bu kadar umutlu olmayanlar da vardı. Musa Çelik, umutsuz olduğunu dile getirerek şunları söyledi: ”Pek umutlu değilim, umutlu olmak isterdim ama değilim. Nevruz Kürt halkına kutlu olsun. Türkiye’nin genel siyasi yapısından bir beklentim yok. Olmadığı için mutlu değilim.”

Konuşmaların ardından kutlamalar, konserlerle sürdü.Kutlamalar akşam saatlerine kadar devam etti.

Gaziantep'te Nevruz coşkusu

Baharın habercisi Nevruz Bayramı birçok bölgede olduğu gibi Gaziantep'te de coşkuyla kutlandı. Binlerce insan aynı anda halaylar çekerek söylenen türkülere eşlik etti.

Gaziantep’te HDP, DBP, TJA, EMEP ve KKP’nin "Tecridi yıkacağız, Mutlaka kazanacağız" sloganıyla tertiplediği Nevruz Bayramı kutlamasında binlerce kişi bir araya geldi. Şahinbey ilçesi, Tur Otobüsleri Parkı'nda düzenlenen Nevruz alanına sabah saatlerinden itibaren gelmeye başlayan vatandaşlar, kısa süre içerisinde alanı tamamıyla doldurdu. Etkinliğe HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, HDP, DBP il eş başkanları, il ilçe yöneticileri de katıldı.

Etkinliğin düzenlendiği alanda polislerce sıkı bir güvenlik önlemi alındı. Alana gelen vatandaşlar iki ayrı arama noktasından geçirildi. Olması muhtemel olaylar için zırhlı araçlar ve TOMA hazır bekletilirken, etkinlik alanı havadan drone ile görüntülendi.

Yöresel kıyafetler ve siyasi parti bayraklarıyla alana gelen vatandaşların bir kısmı platformdaki konserle eğlenirken, bazıları ise davul zurna eşliğinde halay çekti.Protokol konuşmalarının ardından alanın ortasında bulunan Nevruz ateşi yakılırken gençler ise ateşin üzerinden atlayarak Nevruz geleneğini bozmadı.

Nevruz ateşini yaktıktan sonra VOA Türkçe'ye konuşan Halkların Demokratik Partisi Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul, “Antep'te ‘Tecridi yıkacağız, Mutlaka kazanacağız’ şiarıyla düzenlediğimiz Newroz, coşkuyla devam ediyor. Biz bu ülkede toplumu ayrıştırmayarak barışı dillendiren, barışın, birlikte yaşamın ön koşulu olan, bir Newroz Bayramını yeniden hep birlikte kutluyoruz. Herkesin Newroz Bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

‘Film daha bitmedi, daha AKP’nin saltanatı yıkılacak'

Nevruz etkinliğinde konuşan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen, 2019 Nevruz Bayramının da AK Parti’nin “baskıcı yönetimi” altında geçirilmesinin üzüntü verici olduğunu söyledi.

Selahattin Demirtaş’ın mahkeme savunmasında "Şu an fragmanı yaşıyoruz. Asıl film 24 Haziran'dan sonra başlayacak" sözünü hatırlatan Türkmen, şöyle devam etti: “Demirtaş’ın dedikleri bire bir gerçekleşti. Savaş arttı. Erdoğan baskıcı politikalarını arttırdı. Ancak tabi bu film bitmedi. Daha Selahattin Demirtaş cezaevinden çıkacak. HDP Hakkari Milletvekili Leyla güven barış sofrasında yemek yiyecek. Anneler barış halayına duracak. Zulümle kurdukları bu saltanatın üzerinden halka bakanlar, bu saltanatın bitmeyeceğini zannediyor. Ancak o saltanat 31 Mart'ta bitecek. İşçiler, emekçiler ve halklar daha örgütlü bir şekilde alanlara çıkarak saltanatınızı yıkacak.”

'Kayyum atanan belediyelerimizle ilgili açılmış tek bir yüz kızartıcı suç yoktur'

Platformdan Nevruz alanındaki kalabalığa hitaben bir konuşma yapan HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise, HDP'nin 96 belediyesine kayyum atandığına dikkat çekerek, ''Belediyelerimize kayyum atanırken bin bir yalan söylediler. Ben buradan bir kez daha ifade edeyim. Kayyum atanan 96 belediye eş başkanlarımızla ilgili, açılmış tek yüz kızartıcı bir suç yoktur. Bu belediye başkanlarımız ne yolsuzluk yaptılar ne ihaleye fesat karıştırdılar, ne halkın parasını birlilerine peşkeş çektiler. Çok dilli, çok kültürlü bir belediyecilik yaptılar. Kadınlarımıza yönelik kurumlar açtılar, çocuklarımızın eğitimi için kurumlar açtılar'' şeklinde konuştu.

Yaklaşık 4 saat süren Nevruz Bayramı etkinliği yerel ve sanatçıların konserlerinin ardından son bulurken, program çerçevesinde herhangi bir olay ya da taşkınlık yaşanmadı. Etkinliğe katılan vatandaşlar daha sonra kitleler halinde alandan ayrıldılar.

HDP İzmir’de Nevruz’u Kutladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından düzenlenen Nevruz kutlaması İzmir’in Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. Kutlama esnasında yapılan konuşmalarda, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto amacıyla başlatılan açlık grevleri ve 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öne çıktı.

Binlerce kişinin katıldığı kutlama için polis, iki ayrı arama noktası kurdu. Mitinge HDP’nin yanı sıra Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Emek Partisi, Halkevleri ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu da destek verdi.

Öcalan’a tecrit eleştirildi

Sık sık Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılan kutlamada katılımcılara seslenen HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay hükümetin açlık grevleri karşısında sessiz kalmasını eleştirdi. Kemalbay “Tecrit dünyanın her yerinde suçtur. Anayasada zaten yasaktır. Siz hiç kimseye tecrit uygulayamazsınız. Siz eğer sayın Abdullah Öcalan’a tecrit uyguluyorsanız bu demektir ki bizlere de uygulayacaksınız” diye konuştu.

Kemalbay, iktidarın HDP’yi ve HDP üzerinden diğer muhalefet partilerini ‘terörize’ etmeye çalıştığını savundu ve “Hiçbir yerde kazanmamanız için HDP bütün çabasını gösterecektir” dedi.

“Bizim sorunumuz Türkiye’nin önünün açılması”

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de yerel seçimlerde iktidara en büyük darbeyi İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’de vuracaklarını öne sürdü. Koçyiğit, “Hiçbir aday lehine, hiçbir parti lehine bir tutumumuz yoktur. Bizim sorunumuz Türkiye’nin önünün açılmasıdır. Bu zalimlerin saltanatının yıkılmasıdır. Bu ceberut, bu zorba iktidarın yok olmasıdır, onu da mutlaka başaracağız” ifadelerini kullandı.

HDP Batman milletvekili Feleknas Uca’nın katılımcılara Kürtçe seslendiği kutlama, söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla sona erdi. Güvenlik güçleri PKK lehine slogan atan ve PKK pankartları açan 13 kişiyi gözaltına aldı.

Sık sık Abdullah Öcalan lehine sloganlar atılan kutlama, söylenen şarkılar ve çekilen halaylarla sona erdi.

XS
SM
MD
LG