Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Deprem ve Seçim Gölgesinde Nevruz


Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından organize edilen Nevruz kutlamalarının finali Diyarbakır’da yapıldı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle kutlamalara yaklaşan seçimler damgasını vurdu.

Nevruz her sene olduğu gibi bu yıl da Bağlar İlçesindeki Newroz Parkı’nda kutlandı. Günler öncesinden başlayan çalışmalarla park kutlamalara hazır hale getirildi. Geleneksel nevruz ateşi için alana tonlarca odun getirildi.

Alan değişik renkteki flamalarla süslenirken, duvarlara da sloganların yazılı olduğu pankartlar asıldı. Türkçe ve Kürtçe yazılan sloganlarda deprem vurgusu öne çıktı.

Alana girenlerin büyük çoğunluğu HDP bayraklarıyla birlikte HDP’nin ismi altında seçime gireceğini açıklayan Yeşil Sol Parti bayrakları taşıdı.

HDP’nin bir süre önce ittifak için görüştüğü Türkiye İşçi Partisi bayrakları da alandaydı. İran'da gözaltında hayatını kaybetmesi aylardır süren rejim karşıtı protestoları başlatan Mahsa Amini’nin fotoğrafı da alanda yer aldı.

Kutlamalar depremlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmalarını geleneksel Nevruz ateşinin yakılması izledi. Bu yıl deprem nedeniyle ağıt tarzı müziklere ağırlık verilmesi dikkat çekti.

Kutlamalara katılanların büyük çoğunluğu alkış tutup slogan atsa da halay çekmemeyi tercih etti. Ancak birkaç grup halay çekmeyi de ihmal etmedi.

Diyarbakır’da Deprem ve Seçim Gölgesinde Nevruz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:28 0:00


“Yeni bir sistemin inşası için önümüzde parlak bir dönem var”

Kutlama sırasında söz alan Kürt Siyasetçi Ahmet Türk, hükümete destek veren Kürtler'e seslendi. Hükümete destek verenleri Kürtler'e düşmanlık yapmakla suçlayan Türk, “Bugün Kürt halkına düşmanlık eden bu iktidara karşı eğer halen sessiz kalıyorsanız, ona destek verenler Kürt halkına adeta düşmanlık ediyor. Bu büyük bir ahlaksızlık olur. Bunu açık bir şekilde dile getirmek istiyorum. Hiçbir Kürt'ün, bu iktidara oy vermek, desteklemek gibi bir hakkı yoktur. Evet, sonuçta yeni bir dünyanın yeni bir sistemin inşası için adeta önümüzde parlak bir dönem var. Bugün bu iktidarın yarattığı kaosu ortadan kaldırmak için mücadeleyi güçlü hale getirmek gerekiyor” dedi.

“Yasımız var ama öfkemiz de var”

Daha sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise Nevruz'u depremin gölgesinde karşıladıklarını ifade ederek, "Acımız büyük, yasımız var ama öfkemiz de var" diye konuştu.

Depremin büyük felakete dönüşmesinden hükümeti sorumlu tutan Sancar, seçimlere vurgu yaptı.

Nevruz'un iktidarı değiştirme iradesinin yansıttığını vurgulayan Sancar, “Bu iktidarın adını açık koyalım. Yıkım, kan, talan ve felaket iktidarıdır. Şimdi bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu Newroz, meydanlarda bu sesi ve iradeyi en güçlü şekilde yansıtıyor. Evet, bu felaket iktidarını mutlaka göndereceğiz. Bu iktidar ülkenin kaynaklarını sömürüye, ranta, yandaşa ve savaşa aktarıyor. Yıkımlar ve felaketler işte bu zihniyetin ürünüdür” şeklinde konuştu.

Halkın gündemi deprem

VOA Türkçe mikrofonlarına konuşan katılımcıların gündeminde de deprem vardı. Henüz yaraların tam sarılmadığını vurgulayan katılımcılar depremzedelere destek çağrısı yaptı.

Bu arada Diyarbakır Barosu, kutlamalardan sonra aralarında bir avukatın da bulunduğu 350 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Şüphelilerin suç şüphesi olmaksızın gözaltına alındığını belirten Baro açıklamada şu bilgilere yer verdi: "Kolluk görevlilerince aşırı ve orantısız müdahalede bulunulmuştur. Bu sırada, aralarında bir meslektaşımızın da bulunduğu yaklaşık 50'si çocuk olmak üzere toplam 350 kişi 'Newroz kutlamasına katılım' gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Suç şüphesi olmaksızın yapılan gözaltı işlemi, toplantı ve gösteri hakkı ile özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici niteliktedir."

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG