Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Neler Oluyor?


PKK'nın çocuk kaçırdığı gerekçesiyle ailelerin eylem yapması, Lice'deyse karayolunun kapatılması eylemleri Diyarbakır’da çözüm sürecini sekteye uğratacak gelişmeler mi?' sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan Amerika’nın Sesi’ne konuştu

Bir yanda PKK’nın çocuklarını kaçırdığı gerekçesiyle eyleme başlayan aileler, diğer yanda Bingöl-Diyarbakır karayolunu bir haftadır ulaşıma kapatan eylemlere ev sahipliği yapan Lice. 'Diyarbakır’da çözüm sürecini sekteye uğratacak gelişmeler mi oluyor?' sorusunu bir kez daha gündeme getirdi. HDP Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan Amerika’nın Sesi’ne konuştu.

'Aileler rahat olsun, sorun çözülür'

Diyarbakır’da önce birkaç aile ile başladı, sayıları giderek arttı. Tam 72 aile, yaşları 18’den küçük çocuklarını PKK’nın kaçırdığını iddia ediyor, çocuklarına kavuşuncaya kadar da Diyarbakır Belediyesi önünde başlattıkları eylemi sona erdirmeyeceklerini söylüyordu. Cuma günü bazı aileler eylemlerine ara verdiklerini açıkladı ama tedirginlik sürüyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı.

“Aileler bizim ailelerimizdir. Çocukları 15-16 yaşında PKK’ya katıldıkları için, biraz tedirginlikleri, sıkıntıları var. İnşallah kısa zamanda sorunları çözülür. Ailelerimizle birlikteyiz. Dün akşam onlarla birlikteydik. Eşbaşkanımız onlarla bir görüşme yaptı. PKK ile de bir görüşme yapacağını söylemişti. Bu görüşmeler sonrasında büyük ihtimalle sonuç alınır. Ailelerimiz de bu açıdan rahat olsunlar. Tabii ki kolay bir şey değil.”

Diyarbakır’da çocukları PKK tarafından kaçırıldığı gerekçesiyle oturma eylemi yapan bazı aileler, eyleme cuma günü ara verdiklerini açıkladı ama sorun devam ediyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:58 0:00
Linki indirmek için

'Jandarma Lice’ye operasyon düzenledi'

Aydoğan, bu konuda atması gereken adımları ya atmamakla ya da zamana yayarak atmakla suçladığı hükümetin durumdan sorumlu olduğunu ve bu nedenle de PKK’ya sadece geçen yıl içinde 2 bin üniversitelinin katıldığı bilgisini aldıklarını söylüyor.
“Sürecin tıkanmasına binaen bir tedbir olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bunlara hiç gerek kalmayacak. Çözüm süreci başarıyla sonuçlanacak, gidenlerin hepsi tekrar hem ailelerine hem de demokratik siyasal yaşama katılacaklar diye düşünüyoruz. Bütün çabamız bunun içindir.”

Lice halkının bölge kırsalında yeni karakol ve “kalekollar” yapılmasına tepki göstermek için eylem başlattığını savunan Aydoğan, bu inşaatların barış süreci ruhuna ters düştüğünü savunurken, güvenlik güçleri bölgedeki inşaat iddialarını reddediyor.

'Çözüm olmazsa ölüm olur'

Aydoğan, jandarmanın Cuma günü 150 kişilik bir grubun bölgede çadır nöbeti yaptığı sırada sabaha karşı 5’te bir operasyon düzenlediğini ve burada kullanılan plastik mermiden dolayı 3 kişinin yaralandığını söylüyor.

“Şu anda ortam çok gergin. Askerle halkın karşı karşıya gelme durumu var. Bu durum da hepimizi tedirgin ediyor. Orası biliniyor, gerilla sahası. Dağlık bir alan. Eğer biz barışı, çözümü getiremezsek, o yollarda sadece kapalı kalmayacak. Belki o yollarda yüzlerce insan tekrar yaşamını yitirecek.”

Türkiye’deki sınır bölgelerinde, özellikle de 90’lı yıllarda PKK ile güvenlik güçlerinin girdiği çatışmalara ev sahipliği yapan bölgelerde devam eden karakol inşaatları, çözüm süreci ruhuna ters olduğu gerekçesiyle sık sık protesto ediliyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yol kapatma eyleminin hükümetten, bu inşaatların durdurulacağı yönünde bir açıklama gelinceye kadar süreceğini belirtiyor.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

STÜDYO VOA

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze protestoları eşliğinde ABD Kongresi’nde ifade veriyor - 21 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG