Erişilebilirlik

Diyarbakır'da Tokat Atan Polisler Açığa Alındı


DİYARBAKIR- Polisin, kimlik kontrolu için durdurduğu bir gence tokat attığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine, Valilik soruşturma başlattı. İki polis açığa alınırken, İnsan Hakları Derneği (İHD) suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

14 Aralık 2022 tarihinde meydana gelen olan dün sosyal medyaya yansıdı.

Olayda tokat atılan Emre Elaltunterin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yatsı namazına giderken polis tarafından durdurulduğunu ve darp edildiğini söyledi.

Olaydan sonra tutuklandığını ve 28 Aralık'a kadar cezaevinde kaldığını ifade eden Elaltunterin’in görüntüleri bir vatandaş tarafından cep telefonu ile çekildi.

Elaltunterin yaşadıklarını şu cümlelerle anlattı: “GBT (genel bilgi toplama) sorgusu sırasında, 'Biz devletiz siz kimsiniz? Kime güveniyorsunuz? sorusuna benim 'Allah’a güveniyorum' cevabıma karşılık, polis memurları tarafından darp edildim. Kimlik kontrolum sırasında ‘oğlum’ söylemlerine karşılık benim de ‘annem, babam belli bana öyle diyemezsiniz’ dedim. Adeta terörist muamelesi gördüm, darp edildim.”

Diyarbakır Valiliği: “İki polis açığa alındı”

Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından Diyarbakır Valiliği soruşturma başlattı. İki polisin açığa alındığını duyuran valilik şu bilgileri paylaştı:

“14/12/2022 günü saat 18.00 sıralarında Diyarbakır İlimiz Bağlar İlçesindeki Narko Alan uygulama noktasında durumundan şüphelenilerek durdurulan E.E. isimli vatandaşın yapılan kaba üst aramasında; pantolonunun arka cebinde bıçak olduğu anlaşılmış, bıçağın ele geçirilmeye çalışıldığı esnada şahıs, kolluk görevlilerine saldırgan tavırlar göstererek mukavemette bulunmak suretiyle bir kolluk görevlisinin parmağının kesilmesine sebebiyet vermiştir. Şahsın kademeli olarak zor kullanılmak suretiyle etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı sırada orantısız güç kullandığı belirlenen 2 personel açığa alınarak hakkında soruşturma başlatılmıştır.”

İHD ve barolardan tepki

Olaya hem İnsan Hakları Derneği (İHD) hem barolar tepki gösterdi.

İHD yönetimi suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, “Yaygın ve sistematik bir hal alan işkence ve polis şiddeti vakalarının sebebi; baskıya dayalı uygulamalar ve yargıdaki cezasızlık politikasıdır. Şubemiz tarafından, işkence vakasına ilişkin kolluk görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır” açıklaması yaptı.

Diyarbakır Barosu da "cezasızlık" a vurgu yaparak, şu açıklamayı yaptı:

“Bu cesaret ve pervasızlık yıllardır süre gelen cezasızlık politikasının ürünüdür. Diyarbakır Barosu olarak yıllardır işkence ve kötü muameleyle karşı mücadele ettik, etmeye de devam edeceğiz. Adli ve idari soruşturmanın takipçisi olacağız.”

Batman Baro Başkanı Erkan Şense de, polisler hakkında soruşturma açılması çağrısı yaparak, “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ilgili polis memurları hakkında seri, tarafsız ve etkili bir soruşturma yürütmesini bekliyoruz. Vatandaş polisin emir eri değildir” dedi.

STÜDYO VOA

Cumhuriyetçi üye George Santos Temsilciler Meclisi’nden ihraç edildi – 1 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG