Erişilebilirlik

Diyarbakır'ın Tek Senfoni Orkestrası'ndan Kaya Şarkıları


DİYARBAKIR - Türkiye’de protest müziğin popüler ismi Ahmet Kaya’nın şarkıları bu kez bir senfoni orkestrası tarafından seslendirildi.

Diyarbakır’ın ilk ve tek senfoni orkestrası olan Tigris Senfoni Orkestrası bu kez Ahmet Kaya şarkılarıyla müzikseverlerin karşısına çıktı.

Diyarbakır'ın Tek Senfoni Orkestrası'ndan Ahmet Kaya Şarkıları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

1990’lı yıllardaki OHAL döneminde bölgede konser vermesi yasak olan Ahmet Kaya’nın şarkıları yıllarca dilden dile dolaştı. Birçok sanatçı Kaya’nın şarkılarını Diyarbakır’da seslendirdi. Kent bir kez daha Ahmet Kaya şarkılarının seslendirildiği bir konsere ev sahipliği yaptı. Bu konser bilinenlerden farklıydı. Kaya’nın şarkıları bu kez senfoni orkestrası tarafından seslendirildi.

Bölgenin değişik illerinde yaşayan ve çoğunluğunu müzik öğretmenlerinin oluşturduğu Tigris Senfoni Orkestrası, Ahmet Kaya’nın sevilen şarkılarını çok sesli müziğe uyarladı.

Şef Serhat Atalay’ın yönettiği orkestraya solistler Süleyman Oduncu, Özgür Ekin, Özgür Maral eşlik etti. Solistler, sanatçının en çok bilinen şarkıları "Acılara Tutunmak", "Kendine İyi Bak", "Arka Mahalle", "Yakarım Geceleri" gibi eserlerini seslendirdi.

Konsere Ahmet Kaya hayranları da yoğun ilgi gösterdi. Salonu tamamen dolduran ve çoğu ilk kez Kaya’nın şarkılarını senfoni orkestrasından dinleyen müzikseverler şarkılara eşlik etmeyi ihmal etmedi.

Konser, Kaya’nın 2003 yılında ölmeden hemen önce kayda aldığı "Siz Yanmayın" isimli eserinin orkestranın düetiyle dinletilmesiyle son buldu. Konseri izleyenler orkestrayı dakikalarca ayakta alkışladı.

XS
SM
MD
LG