Erişilebilirlik

Diyarbakırlılar ikinci tur için sandık başındaydı


DİYARBAKIR - Diyarbakırlılar Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sabahtan itibaren sandık başlarındaydı. Gün içinde saatler ilerledikçe oy kullanmaya gelenlerin sayısının arttığı dikkat çekti.

Diyarbakırlılar ikinci tur için sandık başında
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Önceki seçimlerde Türkiye’nin Batı illerinden bir saat önce oy kullanmaya başlayan Diyarbakırlılar bu kez 81 ille aynı saatte sandık başına gitti.

VOA Türkçe ekibi seçmen sayısının en fazla olduğu yerlerden olan Kayapınar İlçesindeki Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulunda seçimi izledi. Erken saatlerde sandığa gelenlerin sayısı önceki seçimlere göre daha azdı. Ancak saatler ilerledikçe gelenlerin sayısı da arttı.

Diyarbakır'da seçmenler oy kullanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

Bu kez sadece iki aday olması nedeniyle oy kullanma işlemi kısa sürüyor. Oy kullandıktan sonra VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan seçmenlerin farklı talepleri vardı. Kimisi ekonominin düzelmesini talep ederken, kimisi ise hukuk ve adalet istedi.

Diyarbakır’da yaklaşık 1 milyon 144 bin seçmen 3785 sandıkta oy kullanacak. Katılım oranının yüzde 81,87 olduğu 14 Mayıs'taki birinci tur seçiminde, Recep Tayyip Erdoğan 239 bin 837, Kemal Kılıçdaroğlu ise 651 bin 775 oy almıştı.

XS
SM
MD
LG