Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Çok Renkli 8 Mart


8 Mart Dünya Kadınlar günü Diyarbakır’da izinli bir mitingle kutlandı. Değişik kesimlerden binlerce kadını katıldığı mitingte konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili tartışmalara tepki gösterdi.

Diyarbakır’da izin verilen kutlamalar Demokratik Toplum Kongresi binası önünde başladı. Burada toplanan kadınlar yöresel bir çalgı olan arbane eşliğinde şarkı söyleyerek halay çekti. Üzerinde ‘Öz savunma’ yazan bir pankartın alana alınmaması nedeniyle kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Ancak milletvekillerinin araya girmesiyle gerginlik yatıştı.

Burada HDP Milletvekilleriyle biraya gelen kadınlar daha sonra mitingin yapılacağı İstasyon Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Ellerinde Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki çatışmalarda öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıyan kadınlar, arbane eşliğinde yürüdü. Güzergah üzerinde güvenlik önlemleri alan polis yürüyüşe müdahale etmedi. Çeşitli sloganlar eşliğinde miting alanına giren kadınlar, önce polis, ardından da belediye zabıtaları tarafından arandı. Polis erkeklerin alana girmesine izin vermedi.

Alanda toplanan binlerce kadın Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekerek kutlamalara başladı. Zaman zaman kadına yönelik şiddete karşı slogan atan kadınlar, tepkilerini taşıdıkları dövizlerle dile getirdi.

Mitingde bir konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, dokunulmazlık tartışmalarına değindi. Yüksekdağ, HDP milletvekillerini dokunulmaz olmadığını belirterek, ”Bizim dokunulmazlığımız gerçekte yoktu. Burada gördüğünüz bütün milletvekillerimiz, başta kadın milletvekillerimiz olmak üzere sayısız kez saldırıya uğradılar, darp edildiler. Sayısız kez siyasi linç saldırılarına uğradılar. Bizler hiçbir koruma zırhı olmadan, bizler hiçbir dokunulmazlık zırhı olmadan bunların karşısında en büyük mücadeleyi verdik ve 7 Haziranda olduğu gibi en büyük zaferlere imza attık. Bizler dokunulmazlık olmadan mücadele etmeyi, sizi alt etmeyi iyi biliriz. Sizler o zırhlar olmadan bir adım atamazsınız. İşte bugün de hiçbir şeyden endişemiz kaygımız yok. Bugün siyasi iktidar, bizlerin dokunulmazlığını kaldırmakla tehdit edenler, böyle bir darbenin hazırlığını, yapanlar meclisi feshedip bütün sivil kanalları zapt edip, diktatörlük inşa etmeye çalışanlar, yargılanacak olanlar savaş suçu işleyenlerdir” dedi. Konuşmaların ardından miting konserlerle devam etti.

Diyarbakır’da Çok Renkli 8 Mart
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:16 0:00

STÜDYO VOA

Beyaz Saray Ukrayna’ya silah teslimatına öncelik verecek – 20 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG