Erişilebilirlik

Doğu Akdeniz'de gerginliğin azalmasından memnun olan Yunanistan’dan "güven ortamı" mesajı


Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias (solda), Lefkoşa'da Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Michalis Georgallas ile görüştü. (6 Temmuz 2023)
Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias (solda), Lefkoşa'da Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Michalis Georgallas ile görüştü. (6 Temmuz 2023)

Yeni Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Doğu Akdeniz'deki gerilimin azalmasını memnuniyetle karşıladığını ve bunun "güven ortamı" sağlayacağını umduğunu söyledi.

Önceki hükümette dışişleri bakanı olan Dendias, bu güvenin, Birleşmiş Milletler tüzüğü temelinde, karada ve denizde hukukun üstünlüğüne saygı ve "güç kullanma tehdidinin mutlak surette kınanması" üzerine inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in yeniden seçilmesinin ardından gerçekleştirdiği ilk yurtdışı ziyaretini Güney Kıbrıs’a yaptı ve Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Michalis Georgallas ile görüştü.

Görüşme sonrasındaki açıklamasında Dendias'ın sözleri açıkça Türkiye'ye atıfta bulunsa da ülke ismini kullanmadı. Bu yaklaşım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı komşular arasında sürtüşme kaynağı olmaya devam eden bir dizi konuda, Atina ve Kıbrıs ile diyaloğa girmeye teşvik etme çabası olarak yorumlandı.

Savunma Bakanı Dendias, Yunanistan'ın Türkiye ve Kıbrıslı Türkler’in, etnik olarak bölünmüş ada için yapılacak bir barış anlaşmasının, iki ayrı devletin tanınmasına dayanması gerektiği yönündeki görüşüne şiddetle karşı çıktığını yineledi.

Dendias'ın ziyareti, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndaki halefi Giorgos Gerapetritis'in Kıbrıs'a yaptığı ziyaretten iki gün sonra gerçekleşti. Gerapetritis, Yunanistan'ın iki ülkeyi silahlı çatışmanın eşiğine getiren deniz sınırları konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığı çözmek için Türkiye ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söylemişti.

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG