Erişilebilirlik

Dolar Yine Yükseliyor


Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısında Cuma gününe kıyasla daha fazla değer kazanmasının ardından art arda açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada algı operasyonu yürütüldüğü kaydedildi ve“Bu algı operasyonu ülkemizin karşı karşıya kaldığı ekonomik savaşın bir parçasıdır. Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamanın hiçbir yerinde mevduat hesaplarına el konulması gibi bir durum söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın sözleri Türkiye ekonomisini güçlendirmeye yönelik devletimizin kararlı tutumunu yansıtmakta, ülkemizden döviz kaçışını engellemeye dönük bir uyarı mahiyeti taşımaktadır. Cumhurbaşkanımız henüz B ve C senaryolarının detaylarına ilişkin bir bilgilendirme yapmamışken sanal senaryolar üreterek halkımızı ve piyasa aktörlerini tedirgin etme çabası kabul edilemez” denildi.

BDDK’nın da swap işlemlerine sınırlama getirdiği kaydedildi.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Türkiye’nin bir harekat planı hazırladığını, Pazartesi gününden başlamak üzere kurumların piyasaları rahatlatmak için gerekli adımları atacağını kaydetti.

Albayrak, Dolar hesaplarına el koymanın ya da Türk Lirası'na söz konusu olmadığını da kaydetti.

XS
SM
MD
LG