Erişilebilirlik

Dolar/TL kurunda yeni rekor


Seçimin ardından gözlerin çevrili olduğu Dolar/TL kurunda bugün yeni bir rekor kırıldı. Güne serbest piyasada 20,66 TL’den başlayan Dolar/TL kuru gün ortası itibariyle 20,71 TL’den işlem görüyor.

Geçen haftadan bu yana değer kaybı yaşayan lira, ABD para birimi karşısında son üç işlem gününde yaklaşık yüzde 1,5 değer kaybetti. Türk lirasının son günlerde değer kaybıyla bu oran bu yıl için yüzde 10’a yükseldi.

Reuters haber ajansına konuşan yatırımcılar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından savunulan düşük faiz politikasının devamı halinde yaşanabileceklerle ilgili endişelerini ifade ediyor. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yeni ekonomi yönetiminde yer alması ihtimali ise AK Parti’nin ekonomi yönetiminde daha geleneksel politikalara dönebileceği yorumlarına neden oluyor.

Reuters, Londra merkezli KNG Securities'den Türkiye piyasaları uzmanı Çağrı Kutman’ın "Şimşek’in yeni maliye bakanı olup olmayacağını bilmiyorum ama güvenilir herhangi bir ismin piyasaya değişim olacağına dair bir sinyal vermesi açısından önemli. Eylem niyetten daha çok şey ifade eder” görüşlerini aktardı.

Kutman, "Mehmet Şimşek ya da benzer bir kişi göreve gelirse bu büyük bir hamle olur. Ancak o zaman piyasa, ekonomi ekibinin ilk hamlesini merak edecektir. Daha ortodoks politikalar mı olacak yoksa daha kötü bir şey mi yapacaklar ya da zaman kazanmak ve nasıl gittiğini görmek için bir şeyler mi yapacaklar?" diye konuştu.

TÜİK bugün Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde, 6 Şubat depremlerine rağmen yüzde 4 büyüdüğünü açıklamıştı. Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 3 civarında büyümesi öngörülüyor.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG