Erişilebilirlik

Donald Trump'ın tarihi “sus payı” davası New York'ta başladı


15 Nisan 2024 - Eski Başkan Donald Trump’ın Manhattan Ceza Mahkemesi’nde başlayacak davasının ilk gününde protestocular, mahkeme önünde ellerinde pankartlarla toplandı.
15 Nisan 2024 - Eski Başkan Donald Trump’ın Manhattan Ceza Mahkemesi’nde başlayacak davasının ilk gününde protestocular, mahkeme önünde ellerinde pankartlarla toplandı.

Amerika tarihinde ilk defa eski bir başkanla ilgili ceza davası başladı.

Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri öncesinde eski porno yıldızı Stormy Daniels'a yapılan gizli para ödemesini örtbas etmek için iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan kaynaklanan 34 suçlamayla karşı karşıya.

Eski Başkan Donald Trump, davanın görüleceği Manhattan Ceza Mahkemesi’ne geldi. Çok sayıda gazeteci ve kameranın mahkeme önündeki bariyerlerin yanında sıraya dizildiği görüldü.

Duruşma salonuna girmeden önce kısa bir açıklama yapan ancak soru almayan Trump, “Bu dava asla açılmamalıydı” dedi.

Yaklaşık 200 Trump destekçisi, mahkeme binası önünde toplandı, 40 kadar kişiyse eski Başkan’ı protesto etmek için mahkeme önüne geldi. Bir protestocunun üzerinde “Hiç kimse hukukun üzerinde değildir” yazılı bir pankart taşıdığı görüldü. Bir başka grup ise Yargıç Juan Merchan’ın davadan alınması gerektiğine ilişkin sloganlar attı.

Trump, daha önce Yargıç Merchan’ın davadan alınması için girişimde bulunmuş ancak başarılı olamamıştı.

Suçlu bulunması halinde Cumhuriyetçi başkan adayı hapis cezası alabilir.

Birçok hukuk uzmanı gerçekçi bir cezanın denetimli serbestlikten dört yıla kadar demir parmaklıkların arkasında kalmasına kadar değişebileceğini söylüyor.

15 Nisan 2024 - Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, duruşma için Manhattan Ceza Mahkemesi'ne vardı.
15 Nisan 2024 - Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, duruşma için Manhattan Ceza Mahkemesi'ne vardı.

Trump, hem Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg'ı hem de duruşma hakimi Juan Merchan'ı kendisine karşı önyargılı olmakla suçluyor.

Siyasi danışman Hank Sheinkopf, USA Today gazetesine yaptığı açıklamada, "Bunu siyasi bir dava olarak görecek bazı insanlar var, New York'ta Trump'ın kesinlikle pek sevilmediği bir dava daha var" ifadelerini kullandı.

Bragg'ın 4 Nisan 2023'te Trump aleyhindeki iddianameyi açıklamasından bir yıl sonra, jüri seçimiyle başlayanduruşmanın altı ila sekiz hafta sürmesi bekleniyor.

12 jüri üyesinden, Trump’ın şirketindeki iş kayıtlarını tahrif edip etmediğine dair karar vermesi istenecek.

Savcılar, Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'e Daniels’a ödemesi için yaptığı 130.000 dolarlık “sus payı” parasını bir dizi çek yoluyla geri ödediğini ve bunları hukuk hizmetleri ödemesi olarak gösterdiğini iddia ediyor.

İddia makamına göre bu, federal seçim yasası ihlalini gizledi çünkü 130.000 dolarlık ödeme Trump'ın 2016 seçimlerine yardımcı olmayı amaçlıyordu ve kampanya katkı limitlerini aşıyordu.

Ayrıca kayıtların eyalet vergi ve seçim yasalarını ihlal etme planlarını gizleme amaçlı olduğu da belirtiliyor.

Trump suçlamaları kabul etmiyor ve yakın zamanda davayı ertelemek için çok sayıda yasal başvuruda bulundu ancak şu ana kadar sonuç alınamadı.

Aralık ayında WNYC radyo röportajında Bragg, "Bunun bir başkanlık seçimini bozmak için komplo kurmak ve ardından bunu örtbas etmek için New York'un ticari kayıtlarına yalan söylemekle ilgili olduğunu söyleyebiliriz" demişti.

Cohen, Trump’la cinsel ilşkiye girdiğini belirten Daniels'a 8 Kasım’daki seçim gününe iki haftadan az bir süre kala ödeme yapmıştı.

Savcılara göre Trump, kadın seçmenler nezdindeki konumunu zedeleyebilecek yeni bir skandaldan korkuyordu.

Medya mensupları davayı izlemek üzere Manhattan Ceza Mahkemesi'nde.
Medya mensupları davayı izlemek üzere Manhattan Ceza Mahkemesi'nde.

Duruşma, jüri seçimiyle başlıyor. Jüri seçiminin ardından iki tarafın açış konuşması yapması bekleniyor. İddia makamı daha sonra tanıkları çağıracak ve delilleri sunacak, bu sırada Trump'ın ekibi iddia makamının açıklarını bulmaya çalışacak.

Bundan sonra Trump tarafı, Trump'ın ifade vermesi de dahil olmak üzere kendi savunmasını yapma seçeneğine sahip olacak.

Eğer teorik olarak duruşma bir noktada durdurulmazsa, iki taraf kapanış konuşmalarını yapacak ve ardından Trump'ın kaderi jürinin elinde olacak.

Cuma günü Trump, Palm Beach'te düzenlediği basın toplantısında New York davasında ifade vermeyi planladığını söylemişti.

Trump, "Tanıklık ediyorum. Doğruyu söylüyorum. Yani yapabileceğim tek şey gerçeği söylemek. Ve gerçek şu ki ortada bir dava yok, onların davası yok" demişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG