Erişilebilirlik

Donald Trump'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Övgü


Donald Trump

New York Times gazetesine demeç veren Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump, Türkiye’de geçen hafta yaşanan darbe girişimini bastırmasından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı övdü.

Gazete, “Trump, siyasi muhaliflerini saf dışı bırakmaları ve sivil özgürlükleri kısıtlamaları konusunda, ‘Türkiye ve diğer otoriter ülkelerin liderlerine baskı yapmayacağını’ söyledi” diye yazdı.

Trump, Amerika’nın başka ülkelerle uğraşmak yerine “kendi dağınıklığını toplaması” gerektiğini vurguladı.

Donald Trump demecinde, NATO üyelerine de uyarıda bulundu ve Amerika’nın ittifaka vereceği desteği koşula bağladı. Trump’a göre bu koşul NATO üyelerinin ittifaka yapacağı katkılarla sınırlandırılacak. Cumhuriyetçi Parti başkan adayı, NATO’nun diğer üyelerinin ittifaka yükümlülüklerini yerine getirdiğine inanmıyor.

New York Times gazetesinin “demokratik yollarla seçilen, ancak gittikçe otoriterleşen lider” diye tanımladığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öven Donald Trump, “Darbe girişimini tersine çevirebilmesinden dolayı kendisine prim veriyorum” diye konuştu. Trump, “Bazıları darbenin önceden kurgulandığını iddia ediyor, ama ben bu iddialara inanmıyorum” dedi.

Erdoğan’ın siyasi rakiplerini safdışı bırakmak için darbeden istifade edip etmediği sorulan Donald Trump, “Sivil özgürlüklerle ilgili konuşmaya başladığımızda dünya Amerika’nın bu konuda ne kadar kötü durumda olduğunu görüyor. Bizim bu konuda iyi bir elçi olacağımızı düşünmüyorum” dedi.

Obama yönetimi darbe girişimi ve sonrasında alınan tedbirler konusunda Türkiye’ye baskı yapmaktan kaçınsa da, Dışişleri Bakanı John Kerry, zaman zaman Erdoğan yönetimine “hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde kalması” çağrısında bulunuyor.

Cumhuriyetçi Parti başkan adayı, Amerika’nın belli konularda diğer ülkelere “ahlak zabıtası” gibi davranmasını reddediyor ve ABD’de sokaklarda yaşanan şiddet ve asayişsizlik ortamında, Amerika'nın bu konularda başka ülkeleri eleştirmeye hakkı olmadığını savunuyor.

‘Erdoğan’ı IŞİD’le savaşta daha fazla çaba harcamaya ikna edebilirim’

Donald Trump New York Times gazetesine demecinde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı IŞİD’le mücadeleye daha fazla çaba sarf etme konusunda ikna edebileceğini söyledi.

Trump Kürtler’le Türk hükümeti arasında “birlik” görmeyi arzuladığını vurguladı ve bunun görüşmeler yoluyla başarılabileceğini savundu.

STÜDYO VOA

Amerikan lotaryası PowerBall’da ikramiye 1 milyar doların üzerinde – 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG