Erişilebilirlik

Donbas’ta Referandumun İlk Sonuçları Açıklandı


Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçaların kontrolundaki bölgelerde geçen hafta başlayan referandum süreci tamamlandı. Sandık kurulan dört bölgedeki seçim yetkilileri, oylama sonucunda çoğunluğun Rusya kontrolundaki Kırım’a dahil olmayı “büyük oranla” kabul ettiğini açıkladı.

Batı’nın ‘sahte referandum’ olarak nitelendirdiği oylama Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson’da yapıldı. Bu dört bölgenin oluşturduğu ve ayrılıkçıların, Donetsk Halk Cumhuriyeti olarak adlandırdıkları toprakların da dahil olduğu alan Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini kapsıyor.

Luhansk yetkilileri, şu ana kadar yapılan oy sayımı sonuçlarına göre, oylamaya katılan yerel halkın yüzde 98,5’inin Rusya’ya katılmayı kabul ettiğini açıkladı. Oylarının yüzde 70’inin sayıldığı Zaporijya’da bu oranın 92,9 olduğu belirtiliyor. Seçim yetkililerinin aktardığı bilgiye göre Herson’da ise şu ana kadar referandum sandıklarından yüzde 87 oranında ‘evet’ oyu çıktı. Donetsk’ten henüz sayım sonuçları paylaşılmadı.

Batı referandumu meşru saymazken, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, oylamanın sonucunda Rusya’nın kontrolu altına girecek bölgelerde Ukrayna’dan herhangi bir saldırı gelmesi durumunda, Rusya’nın nükleer silahlarla savunmaya geçeceğini söyledi.

Ukraynalı yetkililer ise, Ukrayna topraklarının Rusya tarafından ilhakı durumunda barış müzakerelerine dair tüm umutların söneceği uyarısını paylaşıyor. Söz konusu bölgelerde referandum sürecinin organize edilmesine destek veren Ukrayna vatandaşlarının ‘vatan hainliği’ ile suçlanması gündemde.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, referandum nedeniyle Rusya’ya yeni yaptırımları uygulanması yönünde çağrı yaptı.

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhakından önce de bölgede referandum düzenlenmiş, sandıktan, Rusya’ya dahil olma hususunda yüzde 97 ‘evet’ oyu çıktığı ileri sürülmüştü.

Putin, bugün devlet televizyon kanalında yayınlanan konuşmasında, referandumun, Ukrayna hükümetinin bölgedeki Ruslar’a ve Rusça konuşanlara yönelik “etnik zulüm” politikaları karşısında koruma amaçlı yapıldığını iddia etti.

Putin, “Aklımızdaki en öncelikli şey ve tüm toplumumuz ve ülkemizin odak noktası, bu referandumun yapıldığı topraklardaki tüm halkları kurtarmakta” ifadelerini kullandı.

Rusya, referandumun yapıldığı bölgelerde birçok kişiye Rusya pasaportu vermeye ve okullardaki müfredatı değiştirmeye haftalar öncesinde başlamıştı.

Referandum süreci, Ukrayna ordusunun Rus güçlerini Harkiv’de geri püskürtmesinin ardından hız kazandı.

STÜDYO VOA

ABD’den USAID aracılığıyla Filistin halkına 21 milyon dolar yardım – 5 Aralık
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG