Erişilebilirlik

Donetsk’te Gerginlik Artıyor


Donetsk’te Gerginlik Artıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00
Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk kentinde yüzlerce ayrılıkçı protesto yürüyüşü düzenlerken birleşme yanlısı küçük bir grup, Putin karşıtı Rus milyarder Mihail Hodorkovski’yle biraraya geldi. Donetsk’te bulunan Amerika’nın Sesi muhabiri Brian Padden, gerginliğin her geçen gün arttığı Donetsk’ten bildiriyor.

Donetsk Halk Cumhuriyeti adlı ayrılıkçı grup, birkaç yüz kişinin katıldığı bir protesto yürüyüşü düzenledi. Bu ayın başında iki hükümet binasını ele geçiren grup, 11 Mayıs’ta, Kırım’dakine benzer bir bağımsızlık referandumu düzenlemeyi planlıyor.

Yürüyüşe katılan yerel halkın çoğu, Viktor Yanukoviç devrildikten sonra işbaşına gelen Batı yanlısı hükümete güvenmiyor. Elena Gavrilina, Donetsk’ten bir öğretmen: “Başımızdaki yasadışı yöneticilere karşı sesimizi duyurabilmek için referandum düzenlemek istiyoruz. Halk son derece öfkeli.”

Ayrılıkçılar, daha sonra Donetsk yerel televizyon binasını ele geçirdi.

Komşu kent Slovyansk’taysa Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan bir grup gözlemci ayrılıkçılar tarafından gözaltına alındı.

Ukrayna Ordusu bölgedeki varlığını arttırdı. Rusya ise Ukrayna sınırına binlerce asker yığdı.

Donetsk’teki ayrılıkçıları destekleyen Dimitri Litvinov, Rusya’ya kucak açacaklarını, ama Ukrayna askerlerinden korktuklarını söylüyor: “Ruslar bizim kanımız, canımız. Donetsk, bir Rus kentidir. Ancak Ukraynalılar bizi kaygılandırıyor."

Öte yandan Donetsk’te Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyen küçük bir grup, Rus milyarder Mihail Hodorkovski’yle buluştu. Putin karşıtı olan Hodorkovski, Rusya’ya bölgeye müdahale etmeyi sürdürdüğü takdirde bedel ödeyeceği mesajı verilmesi gerektiğini söyledi: “Rusya’daki seçkinlerin Rus askerlerine karşı güçlü bir direniş olacağını bilip bilmediğini soruyorsunuz. Yanıtım, ‘hayır.’ Elitler bunu anlamıyor.”

Bölgedeki gerginlik tırmanırken, krize barışçı çözüm bulma umudu giderek azalıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 10 Eylül - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:17 0:00
XS
SM
MD
LG