Erişilebilirlik

Dört Arap Ülkesinden Katar’a Yeni Yaptırımlar Geliyor


Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar’ın sundukları 13 maddelik talep listesini reddetmesinin ardından, yeni yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladı.

Dört ülke ortak bir açıklama yayımlayarak, Katar’a karşı her türlü gerekli siyasi, ekonomik ve hukuki önlemlerin zamanında alınacağını duyurdu. Açıklamada atılacak adımların neleri içerdiği belirtilmedi.

Mısır’ın başkenti Kahire’de biraraya gelen 4 ülkenin dışişleri bakanları, Katar'ın talepleri ret kararının, terör gruplarıyla bağlantısını kanıtladığını da öne sürdü ve 13 maddelik listenin artık geçersiz olduğunu açıkladı.

Açıklamada, "Katar hükümeti anlaşmazlıkları çözmek için yürütülen diplomatik çabaları sabote etti. Bu taleplerin reddedilmesi, bölgenin istikrarını ve güvenliğini sabote etmeye devam edeceklerini yeniden doğrulamıştır. Önlemler, Katar halkını değil, hükümeti hedef almaktadır” denildi.

Dört Arap ülkesinin teröre destek vermekle itham ettiği Katar, suçlamaların yanlış ve kışkırtıcı olduğunu savunuyor.

Katar Dışişleri Bakanlığı’dan yapılan son açıklamada da, nedeni ya da amacı ne olursa olsun terörün her türlüsüne karşı oldukları belirtildi. Açıklamada, “Bölgesel ve uluslararası her kademede terörle ve teröre mali destekle mücadelede Katar uluslararası anlaşmalara bağlıdır” dendi.

Öte yandan İngiltere, Katar krizi için devrede. Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Körfez ülkelerinin liderleri ile görüşmek üzere Suudi Arabistan’a gitti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Johnson’ın Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden temsilcilerin yanı sıra arabuluculuk yapan Kuveyt’ten de isimlerle görüşeceği belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanı El Sani'nin Londra ziyaretinden sonra Suudi Arabistan’a giden Johnson’ın önümüzdeki günlerde Katar ve Kuveyt’i de ziyaret etmesi bekleniyor.

Katar’a uygulanan ambargo çerçevesinde Süveyş Kanalı’nı kullanması ile ilgili tartışmalara da Kanal Yönetimi yeniden açıklık getirdi. Süveyş Kanalı İdaresi Başkanı Muhab Memiş, uluslararası anlaşmaların Katar gemilerinin kanaldan geçiş hakkını koruduğuna dikkat çekti. Memiş, Katar gemilerinin Mısır limanlarını ve kanalın ekonomik bölgesini ise kullanmasının yasaklanacağını açıkladı.

Dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 10’u için Kızıl Deniz’i Akdeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı kullanılıyor. Kanal, Mısır’ın en büyük gelir kapılarından biri.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi’nden Halkbank’ın Başvurusuna Onay - 3 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:20 0:00
XS
SM
MD
LG