Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü Aşı Dağıtımını Arttırıyor 


Dünya Sağlık Örgütü’nün yoksul ülkelere Corona virüsü aşısı sağlanması için başlattığı COVAX programı, Mayıs ayı sonuna kadar 142 ülkeye 237 milyon doz AstraZeneca aşısı göndereceğini açıkladı. Aşıya adil erişimi hedefleyen program bu sayede tedariki küresel ölçekte arttırmayı umuyor.

AstraZeneca ve Hindistan Serum Enstitüsü’nün ürettiği dozların teslimatı için iki aylık ayrı zaman çizelgesi oluşturuldu. COVAX, ilk teslimatın Şubat-Mart, ikincisinin de Nisan-Mayıs aylarında planlandığını bildirdi.

Açıklamada, "Bu zaman çizelgeleri, ülkelerin sağlık düzenleme kurumlarının talepleri, tedarikin elverişliliği ve geçerli ulusal dağıtım ve aşılama planlarının varlığı gibi diğer kriterlerin karşılanması dahil çeşitli etkenlere bağlı" denildi.

COVAX geçen hafta Gana ve Fildişi Sahili'ne yapılan ilk teslimatlarla aşı dağıtımına başladı.

Kolombiya da hafta başında Amerika kıtasında COVAX girişiminden bir aşı sevkiyatı alan ilk ülke oldu. 117.000 doz Pfizer / BioNTech aşısı başkent Bogota'ya ulaştı. Pan Amerikan Sağlık Örgütü, COVAX sayesinde bölgesel aşı erişimini arttırmayı beklediklerini bildirdi. Örgüt, yıl sonuna kadar Latin Amerika ülkeleri ve Karayipler'e yaklaşık 280 milyon doz getirtmeyi planlıyor.

Kampanyayı "benzersiz bir ortaklık" diyerek memnuniyetini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Angola, Kamboçya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Nijerya'nın da Salı günü COVAX tarafından sağlanan aşıların teslim edilmesini bekleyebileceğini söyledi.

Tedros, COVAX programını birlikte yürüten Küresel Aşı İttifakı (GAVI) ve BM Çocuk Fonu’nun (UNICEF) ortak basın toplantısında, "Bu, yalnızca salgının seyrini değiştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dünyanın gelecekteki acil sağlık durumlarına tepki verme şeklini de değiştirecek, benzeri görülmemiş bir ortaklık’’ dedi.

Batı Afrika ülkesi Gana’nın Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo da aynı basın toplantısında, bu hafta aşılama kampanyasının başladığı ülkesinde, 2021 sonuna kadar 20 milyon kişiyi aşılamayı hedeflediklerini söyledi.

COVAX’ten yapılan açıklamada ayrıca, AstraZeneca aşısının ilk tur tahsisinin yanısıra, yaklaşık 1 milyon 200 bin doz Pfizer/BioNTech aşısının da 2021'in ilk çeyreğinde teslim edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Ancak GAVI Başkanı Seth Berkley, üretici tarafından belirlenen ek gereksinimler nedeniyle, COVAX programı aracılığıyla paylaşılacak Pfizer/BioNTech aşılarının bir bölümünün teslimatında gecikmeler yaşandığını söyledi.

Berkley ayrıca COVAX aşı tesisinin, 2021 yılında 1 milyar 800 milyon doz civarında aşı satın alabileceğini belirtti. Bu sayı 2020’nin sonunda açıklananın 500 milyon doz üzerinde. Seth Berkley, COVAX tesisinin Novavax ile 1 milyar 100 milyon dozluk bir anlaşmayı da gelecek haftalarda tamamlamayı umduğunu söyledi.

Berkley ile toplantıya katılan WHO danışmanı Bruce Aylward da üreticilerin siparişleri yetiştirebileceğini varsayarak, Corona virüsü aşılarının tüm katılımcı ülkelere dağıtımının 2021'in ilk 100 gününde başlamasının hala mümkün olduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG