Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü Çin’deki Vaka Artışlarından Endişeli 


Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Çin'deki COVID-19 enfeksiyonlarındaki artıştan endişe duyduğunu ve hükümetin ülke çapında yüksek risk altındaki kişileri aşılamaya odaklanma çabalarına destek verdiğini açıkladı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip Çin’de enfeksiyonlar son zamanlarda artarken, tahminler, ülkede gelecek yıl vaka sayısında bir patlama olabileceğini ve bir milyondan fazla ölümle karşı karşıya kalınabileceğini gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus bugün gazetecilere verdiği demeçte, "WHO, Çin'de artan ciddi hastalık haberleri ile gelinen durumdan çok endişeli" dedi.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, durumun kapsamlı bir değerlendirmesi için örgütün, hastalığın ciddiyeti, hastaneye yatışlar ve yoğun bakım üniteleri desteği gereklilikleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacı olduğunu söyledi.

BioNTech-Pfizer aşıları Çin yolunda

Ghebreyesus’un bu açıklamaları, Alman hükümetinin ilk parti BioNTech COVID-19 aşılarını ilk olarak bu ülkede bulunan vatandaşlarına uygulanmak üzere Çin'e gönderdiğini doğrulamasının ardından geldi.

Salgının başından bu yana yerli üretim Sinovac aşısını kullanan Çin, ilk kez başka bir ülkeden Covid-19 aşısı alıyor.

Alman yetkililer, Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer işbirliği ile üretilen BioNTech-Pfizer aşılarının Çin'e teslim edilmek üzere yola çıktığını açıkladı. Teslimatın zamanlaması ve boyutuyla ilgili ayrıntı paylaşılmadı.

İlk etapta aşı Çin’deki Alman vatandaşlarına uygulanacak. Berlin'de gazetecilere demeç veren Alman hükümet sözcüsü, "Almanlar’ın yanı sıra başka yabancıların da BioNTech ile aşılanabilmesi olasılığı üzerinde çalışıyoruz" dedi. Çin'de yaklaşık 20 bin Alman vatandaşının bulunduğu biliniyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz geçtiğimiz ay Çin'i ziyaret etmiş ve bu konuda iki ülke arasında anlaşma sağlanmıştı.

Ghebreyesus, Dünya Sağlık Örgütü olarak Çin'in sağlık sistemini korumaya yönelik destek sunmaya devam ettiklerini kaydetti.

XS
SM
MD
LG