Erişilebilirlik

Sanatçılar İranlı Kadınlara Destek İçin Saçlarını Kesiyor


İran’da baş örtüsünü uygunsuz taktığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan ve polis nezaretinde hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ölümüne karşı protestolar yayılmaya devam ediyor.

Sanatçılar İranlı Kadınlara Destek İçin Saçlarını Kesiyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

Aralarında Oscar ödüllü Marion Cotillard ve Juliette Binoche’un da olduğu onlarca kadın sanatçı Amini’nin ölümünü protesto amacıyla saçlarını kesti.

Sanatçılar, saçlarını kestikleri anın görüntülerini sosyal medya üzerinden “özgürlük için saç” anlamına gelen Hair For Freedom etiketiyle paylaştı.

Videolar, sosyal medya platformu Instagram’da yeni açılan ‘Soutienfemmesiran’ adlı hesap üzerinden de yayınlanıyor. İranlı kadınlara destek için kullanılan hesap üzerinden yapılan bir paylaşımda, İran’daki protestoculara atfen, “Bu kadınlar, bu erkekler destek bekliyor. Onların cesaretine ve onuruna destek vermek zorundayız” ifadeleri yer aldı.

İran Başkonsolosluğu Önünde Mahsa Amini Protestosu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00

İran’da baş örtüsünü uygunsuz taktığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan ve polis nezaretinde hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü İran’da büyük protestolara neden oldu. Hükümet ve rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar ülkenin neredeyse tamamına yayılırken, onlarca kişi protestolarda emniyet güçlerinin müdahalesi sonucunda yaşamını yitirdi.

STÜDYO VOA

ABD’de Siber Pazartesi’nin 10 milyar dolarlı Kara Cuma rekorunu kırması bekleniyor – 27 Kasım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG