Erişilebilirlik

Dünyanın En Kötü Havalimanları New York'ta


New York’un John F. Kennedy, La Guardia ve Newark uluslararası havalimanları dünyanın en yoğun 30 havaalanı arasında bir kez daha en kötü havalimanları seçildi.

Dünyanın en çok ziyaret edilen kentlerinden birisi kuşkusuz New York. Curbed dergisine göre 2017 yılında New York’u 61,8 milyon kişi ziyaret etmiş. Derginin haberine göre New York’u ziyaret edenlerin sayısı her yıl %2 artıyor.

Turizmdeki artışa rağmen New York’a hizmet veren 3 büyük havaalanı dünyanın en kötü havaalanları arasında yer almaya devam ediyor. Restorasyon çalışmaları on yıldan bu yana devam eden La Guardia havaalanı için eski Başkan Yardımcısı Joe Biden 2014’de kendisiyle yapılan bir söyleşide “üçüncü dünya ülkelerinde bile yeri olmaz” yorumunu yapmıştı. Bu yorumun ardından Biden ve New York Valisi Andrew M. Cuomo, La Guardia’nın yenilenmesi için 8 milyar dolarlık bir projeye yeşil ışık yakmıştı.

Proje 2021 yılına kadar, eski havaalanı yarı kapasiteyle çalışmaya devam ederken yerine yeni bir havaalanı yapılarak eskisinin yıkılmasını içeriyor. Yeni havaalanı ayrıca bir trenle metro sistemine de bağlanacak. New York Valiliği bu projenin bitiş tarihi ile ilgili yorum yapmazken, bu havaalanını kullanan yolcular her geçen gün şikayetlerini sosyal medyada paylaşmayı sürdürüyor.

​JFK ve La Guardia havaalanlarında onarım ve restorasyon çalışmaları devam ederken New York – New Jersey Ulaştırma İdaresi ekim ayının sonunda Newark Havalimanı’nın kısmen kapatılacağını ve onarım çalışmalarının başlayacağını açıkladı. Bu durum özellikle yaklaşan kış aylarında New York bölgesine yapılacak olan seferlerin daha da aksamasına yol açacak.

JFK Havalimanı da New York Valiliği tarafından restore edilmesi planlanan New York havaalanları arasında bulunuyor
JFK Havalimanı da New York Valiliği tarafından restore edilmesi planlanan New York havaalanları arasında bulunuyor

Havaalanlarının sorunlar listesi oldukça uzun: La Guardia Amerika’da en çok rötar ve uçuş iptali yaşanan havaalanı, aynı zamanda kent ulaşımı en güç havaalanı olarak biliniyor. Alandan şehre gitmek için metro ya da otobüs hattı yok. JFK ise giriş çıkışın en uzun sürdüğü alan. Aayrıca güvenlik kuyrukları bu havaalanını kullanan milyonlarca yolcuya yetersiz kaldığı için uzun kuyruklarda bekleyip uçaklarını kaçıranların sayısı oldukça fazla.

Konuyla ilgili araştırma yürüten The Points Guy dergisinin baş editörü Alberto Riva konuyla ilgili olarak VOA Türkçe’ye sorunun ne kadar derin olduğunu,

“New York havaalanları en başta uluslarası yatırımdan yoksun, yatırım yapmaya değer görülmüyor. Özellikle de diğer metropollerle karşılaştırıldığında, hepsi kirli, yıkık dökük, yolculara hizmetten uzak ve kent merkezine bağlantıları yok” sözleriyle anlatıyor.

Riva, “Modern bir havaalanının en önemli özelliklerinden birisi kent merkezine yolcuları kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırmasıdır. JFK’i kente bağlayan metro hattı New York’un en eski, pis, yavaş ve karmaşık hattı. Ayrıca metroya ulaşmak için bir de AirTrain adı verilen ve havaalanını baştan sona dolaştıran bir trene binmek zorundasınız. New York’a ilk kez gelen birisi için A metro hattı herhalde en kötü deneyimlerden birisi. JFK’e arabayla ulaşmak ise başlı başına bir macera. Kentin en çirkin ve karmaşık mahallerinden geçmek zorunda kalıyorsunuz. La Guardia’ya toplu taşımayla ulaşmak mümkün değil. Newark ise şehre çok uzak, sadece Manhattan’ın güneybatısında yaşıyorsanız belki 45 dakikada kente ulaşabiliyorsunuz” diyor.

New York havaalanlarının diğer büyük eksikliği ise arkadaş canlısı ve motivasyonu yüksek gümrük görevlileri. “Bir turist Amerika’ya geldiği ilk anda karşılaştığı bu cahil ve küstah görevliler bir yana, bir de görevlilerin yetersizliği yüzünden saatlerce kuyruk beklemek zorunda” diye ekliyor Riva.

New York en kötüyse peki Amerika'nın en iyi havaalanı hangisi? The Points Guy’in anketine göre Phoenix. Alana kolay ulaşım sağlayan tren hattı, zengin yemek opsiyonları ve tüm yolculara ücretsiz verilen wi-fi. Bir tasarım harikası olmasa da yolcuların en memnum kaldığı havaalanı Arizona’daki Phoenix Uluslarası Havaalanı, ayrıca rötar ve iptalin en az olduğu alan. Phoenix’i Portland, San Diego, Salt Lake City, Honolulu, Seattle-Tacoma, Philadelphia, Charlotte. Las Vegas ve Minneapolis havaalanları izliyor.

Riva, “Eğer New York’un havaalanlarından birisine gitmeyi göze alırsanız, Amsterdam, Singapur veya Tokyo’ya ucun, o zaman gerçek bir metropol havaalanı nasıl oluyormuş göreceksiniz” diyor.

XS
SM
MD
LG