Erişilebilirlik

Dünyayı Saran Yeni Dans Modası: Harlem Shake


Dünyayı Saran Yeni Dans Modası: Harlem Shake
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
Geçtiğimiz haftalarda binlerce kişi, New York’lu DJ Baauer’in elektronik müziği eşliğinde sergiledikleri dans figürleriyle dolu kısa videoları internete yükledi. Bu videoların çoğunda, Washington dahil dünyadaki Youtube takipçilerinin kolayca uygulayabileceği basit bir model kullanılıyor.

Dansın yapılışını gösteren video kayıtlarından birinde Washington’undaki Dupont Circle Parkı mekan olarak seçilmiş. İki penguen elektronik müzik eşliğinde dans ediyor. Etraftaki insanlar durumu farketmişe benzemiyor. Park aniden dansçılarla doluyor.

Buna benzer flash mob’lar, küresel bir dalga olarak yayılıyor. Youtube meraklıları, DJ Baauer'in Harlem Shake şarkısını kullanarak sıradan mekanları aniden dans pistine çeviriyor.

Bu gösteriyi, Washington’daki Jordin’s Paradise isimli bir dans ve spor stüdyosu Facebook üzerinden organize etmiş.

İlk Harlem Shake videolarından biri Youtube’a beş Avustralyalı genç tarafından Şubat ayının başında yüklenmiş. Harlem Shake’in çok tutulan bu versiyonunda, dansçı önce farkedilmiyor. Ta ki etraftaki herkes dans etmeye başlayana kadar…Youtube’a Şubat ayına Harlem Shake’in binlerce versiyonu yüklenmiş ve bunlar 175 milyondan fazla kez izlenmiş.

En çok ilgi gören videolar, Georgia Üniversitesi yüzme ve dalış takımı, Norveçli asker grubu, bir medya şirketi ve komedyen Filthy Frank tarafından yüklenmiş.

Amerikalı rock grubu Matt & Kim’in, konser salonundaki 5,000 izleyiciyi dansçı olarak kullandıkları versiyon da ünlü Harlem Shake videoları arasına girmiş.

Bazıları, insanların Harlem Shake’ten bir süre sonra bıkacağını düşünüyor.

Vocalist Matt Johnson, bu çılgınlığın bu kadar uzun sürmesine şaşırdığını söylüyor:“Bu tarz internet modalarının doğası böyledir. Geniş kitlelere hızla yayılırlar ancak çok uzun sürmezler.”

Jordin’s Paradise’dan Rania Jaziri bu modanın sürmesini umuyor: “İnsanların, koreografiyi düşünmeden sadece dans edebilmeye ve birlikte eğlenmeye ihtiyacı var.”

Gösterilerini internette paylaşarak Youtube’da ün kazanmaya hazırlanan Washington’daki bu dansçılar, Harlem Shake eğlencesine katılmak için çok geç olmadığını da kanıtlıyor.
XS
SM
MD
LG