Erişilebilirlik

Düşen uçaktan sağ kurtulan çocuklar 40 gün sonra bulundu


Kolombiya’da 1 Mayıs günü içerisinde 7 yolcusuyla Amazon ormanlarının olduğu bölgeye düşen uçağın içerisinde bulunan ve 40 gündür kayıp olan 4 çocuk sağ olarak bulundu. Bulunan çocuklardan en büyüğü 13 yaşında en küçüğüyse 12 aylık bir bebek.

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, 40 gündür süre arama kurtarma çalışmaları sonucunda çocuklara ulaşıldığını açıkladı. Çocuklar uçağın düştüğü yere yakın bir noktada bulundu.

Cessna 206 tipi tek motorlu pervaneli uçak 1 Mayıs günü motor arızası nedeniyle Amazon ormanlarına düşmüştü. Kazadan günler sonra ulaşılan uçağın enkazında çocukların olmadığı görülmüş ve arama kurtarma faaliyetlerine başlanmıştı.

Kazada uçakta bulunan ve aralarında pilotun da bulunduğu 3 yetişkin hayatını kaybetmişti. Yaşları 13, 9, 4 ve biri de 12 aylık bir bebek olan çocuklarsa enkaz alanında bulunamamışlardı.

Kolombiya ordusu çocukların kurtarıldığı yerde fotoğraflar paylaştı. Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro da çocukların kurtulmasıyla tüm ülkede bir bayram havası estiğini söyledi.

Arama kurtarma ekipleri daha önce çocukların yaşadıklarının kanıtı olarak çocukların yediği düşünülen meyvelerin kabuklarını ve bazı izler bulmuşlardı. Arama kurtarma ekiplerine sahada köpekler eşlik ederken havadan da helikopter ve uçaklarda katıldı.

STÜDYO VOA

Eski Başkan Trump dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısında – 2 Ekim
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:04 0:00
XS
SM
MD
LG