Erişilebilirlik

“Eğitimin Yaygınlaştırılması İçin Tarihi Adımlar Attık”


NEW YORK- Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’na katılmak için New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi temaslarını sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 77. Genel Kurulu kapsamında üç gündür devam eden, dünyada okul dışı kalan çocukların yeniden eğitime kazandırılmasıyla ilgili düzenlenen "Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nin " son gününde “liderler üst düzey toplantısına” katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi’nde” yaptığı konuşmada, zirveyi düzenlediği ve geleceğe dönük Vizyon Belgesi’ni ortaya koyduğu için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletleri ayakta tutan, değişime öncülük eden ve dünyaya değer katmasını sağlayan temel unsurun eğitim olduğunu, Türkiye’de son 20 yılda eğitimin yaygınlaştırılması, eğitimde kalitenin yükseltilmesi ve fırsat eşitliğinin sağlanmasına yönelik tarihi nitelikte adımlar attıklarını ifade etti.

“Her alanda eğitim altyapısını güçlendirmenin gayretindeyiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘güçlü toplum, güçlü ülke’ idealine ancak beşeri sermayenin iyi değerlendirilmesi, nitelikli bir eğitim sürecinden geçirilmesiyle ulaşılabileceğini belirterek, ”Anaokulundan üniversiteye kadar eğitim ve öğretimin tüm kademelerini evlatlarımıza tamamen ücretsiz sunan bir ülkeyiz. Derslik sayılarının arttırılmasından öğretmen atamalarına, ücretsiz ders kitaplarından ekonomik şartları kısıtlı ailelere dönük yardımlara kadar her alanda eğitim altyapısını güçlendirmenin gayretindeyiz. Eğitim kurumlarımızı spor salonları, dijital kütüphaneler, laboratuvarlar, akıllı tahtalar ile donatarak modern imkanlara kavuşturduk. 4+4+4 eğitim reformuyla birlikte zorunlu eğitimi 12 yıla çıkararak, ülkemiz genelinde okullaşma oranlarını yükselttik. ‘Haydi Kızlar Okula’ projemizle kız çocuklarımızın eğitimini teşvik ederek okullaşma oranını yüzde 90’ların üzerine çıkardık. Okul öncesi eğitim seferberliğimiz sayesinde 5 yaş çocukların okullaşmasını yüzde 78’den yüzde 93’e çıkardık. Önümüzdeki dönemde bunu yüzde 100’e ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyayı olumsuz etkileyen Covid- 19 salgını döneminde öğrencilerin pek çok elektronik içeriğe ulaşacağı dijital platformlar, ücretsiz materyal desteği ve yaz okulları gibi uygulamaları devreye geçirdiklerini, öğrencilerin gelişim aşamalarında okuryazarlık, aritmetik ve beceri eksikliklerini gidermek için de çeşitli tedbirleri hayata geçirdiklerini ifade etti.

“4 milyon sığınmacının çocuğunu kendi evlatlarımızdan ayrı tutmuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üreterek öğrenme yaklaşımıyla mesleki eğitim kurumlarımız ile sanayi bölgelerimiz arasında yakın işbirliği tesis ediyoruz. Mesleki ve teknik eğitim alanındaki tecrübemizi diğer ülkelerle paylaşmak amacıyla Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’ni hayata geçirdik. Türkiye Maarif Vakfımız ise Afrika, Asya ve Balkanlar başta olmak üzere 49 ülkeye yayılan eğitim kurumlarıyla önemli bir boşluğu dolduruyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansımız TİKA da özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere yönelik eğitim ve teknik eğitim desteği veriyor. Türkiye Bursları ile her yıl farklı seviyelerde binlerce öğrenciye ülkemizde ücretsiz eğitim imkanı sunuyoruz. Ülkemizde misafir ettiğimiz 4 milyonu aşkın sığınmacının çocuklarını da kendi evlatlarımızdan ayrı tutmuyor, eğitimleri için gereken her türlü çabayı gösteriyoruz. Uluslararası çabalarımızın yanı sıra eğitim müfredatımızı da günümüzün ihtiyaçlarına göre güncelliyor, yeniliyoruz. Çevre bilincini küçük yaşlardan itibaren aşılamak üzere, K-12 programına ‘Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği’ dersini ekledik. İstikbalimizin teminatı olan evlatlarımızı vatana, millete ve tüm insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirmek için gerekeni yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Erdoğan Amerikalı Senatör Graham’la görüştü

New York’taki resmi temaslarını sürdüren Erdoğan, Amerikalı Senatör Lindsey Graham, Yemen Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad Muhammed el-Alimi'yi ve Amerikalı Yahudi Çatı Örgütleri Temsilcilerini Türkevi’nde kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a da, ABD Müslüman Örgütler Konseyi (USCMO) tarafından New York'ta düzenlenen törende, sosyal projeler, eğitim, çevre ve insani yardım alanlarında Müslüman kadınlara verilen "Uluslararası Başarı ve Topluma Katkı Ödülü" verildi.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG