Erişilebilirlik

Ekonomi yönetimi “kademeli parasal sıkılaştırma” mesajı vermeye devam ediyor


Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “kademeli parasal sıkılaştırma” mesajı vermeye devam ediyor
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “kademeli parasal sıkılaştırma” mesajı vermeye devam ediyor

Türkiye’de seçimin ardından göreve gelen yeni ekonomi yönetimi yüksek seyreden enflasyonun düşürülmesi için “kademeli parasal sıkılaştırma” mesajı vermeye devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ekonomi programının üç temel bileşeni olduğunu belirtti.

Şimşek bunları, mali disiplinin yeniden tesisi, enflasyonun düşürülmesi için kademeli parasal sıkılaştırma ve yapısal reformlar olarak sıraladı. Şimşek paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Programımızın üç temel bileşeni var: Mali disiplinin yeniden tesis edilmesi; yani deprem etkisi hariç, bütçe açığının Maastricht kriterleri ile uyumlu bir seviyeye çekilmesi, enflasyonun orta vadede tek haneye düşürülmesi için kademeli parasal sıkılaştırma ve enflasyon hedefi ile uyumlu gelirler politikası, makro finansal istikrarı ve diğer tüm kazanımları kalıcı hale getirecek yapısal reformlar.”

Ekonomi programı ve kalkınma planı sonbaharda

Mehmet Şimşek göreve başlamasının ardından kısa vadede fiyat istikrarı ile makro finansal istikrarı hedefleyen bir ekonomi politikasını kararlılıkla ve kademeli olarak yürüteceklerini açıklamıştı. Merkez Bankası ise geçen ay faizi 27 ay sonra arttırmış ve yüzde 15’e çıkarmıştı. Faiz artış oranı ekonomistler tarafından yeterli bulunmamış, ekonomi yönetimi ise faizin kademeli olarak yükseltilmeye devam edileceği mesajını vermişti.

Bir önceki dönemde faiz artışlarına karşı çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise seçimden sonra yaptığı açıklamada, Şimşek’in atacağı adımları kabullendiklerini söylemişti.

Türkiye’de Haziran ayında yıllık enflasyon TÜİK verilerine göre yüzde 38, ENAG verilerine göre ise yüzde 108 oranında seyrediyor.

Türkiye'deki yeni ekonomi yönetiminin, orta vadeli ekonomi programını Eylül ayında açıklaması, 12'nci Kalkınma Planı'nı ise Ekim ayında TBMM'ye sunması bekleniyor.

STÜDYO VOA

Rusya’ya yaptırımların hedefinde Türkiye’den kuruluşlar da var – 23 Şubat
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG