Erişilebilirlik

Ekonomik Krizin Faturalara Yansıması Sergilendi


Ekonomik Krizin Faturalara Yansıması Sergilendi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Türkiye’de geçen Ağustos ayından itibaren döviz kurundaki dalgalanmayla yaşanan ekonomik kriz sürecinde elektrik, doğalgaz gibi faturalardaki artış özel bir sergiye konu oldu.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB’un Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması ile demokratik kitle örgütlerinin işbirliğiyle “Krizin Faturaları Sergisi” açıldı. Sergide, vatandaşlar açısından “cep yakan" faturalar salon içerisinde mandallarla iplere asılı şekilde izleyenlerin dikkatine sunuldu.

Vatandaşlar da beraberlerinde getirdikleri ve çok yüksek olduğunu belirttikleri elektrik, doğalgaz ve su gibi faturaları mandallayarak astı. Sergide son günlerde zamlı olarak satılan soğan çuvalına ise kırmızı halı serildi. Büyük boy afişte zam yapılan hizmet ve ürünlerin zam oranlarının yanı sıra elektrik ve su sayaçları da sergilendi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sergi açılışında yaptığı konuşmada, “Ekonomik kriz yok dediler “Psikolojik” dediler, gelin görün ki hem faturalar hem yaşadığımız süreç çok ciddi bir krizi gösteriyor. Umarız psikolojik diyenler utanırlar” dedi.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç da, “Bugünlerde tüketiciler çok zor günler yaşıyor. Gelen kış aylarıyla beraber doğalgaz dahi yakamayacak hale geliyor” dedi. Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük içerisinde olduğuna dikkat çeken Kılıç, ÖTV ve KDV’lerin haksız bir ücret yarattığını, dolaylı vergilerin ‘adaletsiz vergiler’ olduğunu ve bunun kaldırılması gerektiğini savundu.

XS
SM
MD
LG