Erişilebilirlik

El Kaide Usame Bin Ladin’in Öldüğünü Doğruladı


El Kaide Usame Bin Ladin’in Öldüğünü Doğruladı

El Kaide örgütü, Usame Bin Ladin’in öldüğünü doğruladı. Örgütün, konuyla ilgili açıklaması Cuma günü bazı Internet forumlarında yer aldı.

Açıklamada, El Kaide, Amerika ve müttefiklerine karşı saldırıları sürdürme sözü verdi. El Kaide, Bin Ladin’in öldürülmeden önce kaydettiği bir ses bandını da yakına açıklayacağını duyurdu.

El Kaide’nin açıklamasında, Pakistanlılardan hükümete karşı ayaklananak Usame Bin Ladin’in topraklarında öldürülmesi utancıntan kurtulmaları istendi.

Bu arada Pakistan istihbarat yetkilileri, Usame Bin Ladin’in evinde yakalanan karısının, Abbottabad’daki evde beş yıldır yaşadığını söylediğini bildirdi.

Yetkililer, Yemenli olan Emel adlı kadının, Bin Ladin’in üç eşinden biri olduğunu söylüyor.

Bu arada Bin Ladin’in evinde ele geçirilen belgelere göre El Kaide’nin, 11 Eylül’ün 10’uncu yıldönümünde Amerika’ya karşı terör saldırısı planladığı bildirildi.

Belgelerin incelenmesi sonucu hazırlanan bir İç Güvenlik Bakanlığı raporu Amerikan haber kuruluşlarının eline geçti.

Raporda El Kaide’nin, Amerika’nın açıklanmayan bir yerinde trenleri hedef alan bir operasyon tasarladığı belirtiliyor.

Rapora göre El Kaide, demiryollarını tahrip ederek trenleri köprülerden devirmeyi tasarlamış.

Amerikan komandoları, bin Ladin’in evine düzenlediği baskında el Kaide liderinin cesediyle birlikte evde buldukları bilgisayar kayıtları ve diğer belgeleri de beraberinde götürmüştü. Belgelerin Amerikan istihbaratı için çok değerli bilgiler içerdiği belirtiliyor.

Fotoğraf Galerisi

XS
SM
MD
LG