Erişilebilirlik

El Kaide Etki Alanını Genişletmeye Çalışıyor


Somali’den Nijerya ve Mali’ye kadar Afrika kıtasında aşırıcı grupların saldırılarının arttığı gözlemleniyor. Yeni yayınlanan bir rapora göre El Kaide terör örgütü Afrika’da kurduğu bazı bağlantılarla etki alanını genişletmeye çalışıyor.

NATO’nun güney Asya’daki askeri başarısının el Kaide liderlerinin farklı alanlara yönelmelerine neden olduğu düşünülüyor.

RUSİ Güvenlik grubu uzmanı Valentina Soria, “Merkezi yönetimin şimdiki amacı el Şabab gibi Kuzeybatı Afrika’daki benzer örgütlerle stratejik ilişkiler kurmak… Bunun yanı sıra Kuzey Afrika’daki El Kaide yapılanmasını güçlendirmek ve diğer çalkantılı ülkelerde konumlarını sabitleştirmek istiyorlar,” şeklinde konuşuyor.

Mogadişu’da Somali Ulusal Tiyatrosu’nda Başbakan Abdiveli Muhammed Ali konuşmaya başladığı sırada bir intihar bombacısı üzerindeki patlayıcıları ateşlemişti. Sekiz kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı el Şabab üstlendi.

Valentina Soria, “Bu örgütlerin birinci hedefi saflarına yeni insanlar katmak. Bu gruplar özellikle uluslararası alanda faaliyet göstermeye istekli yabancıları hedef alıyor,” diyor.

Soria, el Kaide’nin Afrika’da ilişki olduğu gruplar bulunduğunu, bu grupların da yerel örgütlere destek verdiğini anlatıyor.

Nijerya’da Boko Haram, Hristiyanları ve resmi daireleri hedef alan saldırılarına hız verdi. Geçtiğimiz aylarda örneğin bu kiliseye saldırı düzenlendi.

Valentina Soria, “Boko Haram militanlarına eğitim verecek uzmanlar var. Ayrıca eğitim için el Şabab veya el Kaide kamplarına giden Boko Haram militanları da var,” diyor.

Soria, Mali’nin kuzeyindeki Touareg ayaklanması gibi bölgesel ihtilafların bu tür örgütlerin güçlenmesine olanak tanıdığını söylüyor. Ancak bu, Afrika ülkelerinin, Somali’deki el Şabab gibi örgütlerin tehdidi altında olduğu anlamına gelmiyor.

İngiliz Kraliyet Afrika Derneği’nin başkanı Richard Dowden, “Amaçları Şeriatçı devlet kurmak. Ancak Nijerya’da olanlar Mali’den farklı. Aşırı İslamcılardan esinlendikleri kesin ancak eşgüdümlü bir arayış söz konusu değil. Birbirlerinden bir şey öğreniyorlar ama birlikte çalıştıkları söylenemez,” şeklinde konuşuyor.

Militanlar Nijerya ve Mali’de artan bir tehdit oluştururken, uzmanlar o bölgedeki teröristlerin batıda saldırı düzenlemesinin de ciddi bir tehdit olduğu uyarısında bulunuyor.

XS
SM
MD
LG