Erişilebilirlik

Elçi Bodnar: “Türkiye Montrö’yü Titizlikle Uyguluyor”


AMERİKA'NIN SESİ - ANKARA Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasly Bodnar, “Türkiye'nin titizlikle uygulamış olduğu Montrö Sözleşmesi'nin 19'uncu maddesine göre savaşta olan tarafların gemilerinin Karadeniz'e çıkarılması yasak. Türkiye bu bağlamda anlaşmanın hükümlerine titizlikle uyuyor ve uyguluyor. Bunun için de Türkiye'ye minnettarız” dedi.

Bodnar, Rus işgalinin altıncı gününde son durumu ve Türkiye-Ukrayna ilişkilerini bu akşam düzenlediği basın toplantısı değerlendirdi.

Elçi Bodnar: “Türkiye Montrö’yü Titizlikle Uyguluyor”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:48 0:00


İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki gemi trafiğine ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklaması hakkında Bodnar, “Türkiye’nin titizlikle uygulamış olduğu Montrö Sözleşmesi'nin 19'uncu maddesine göre savaşta olan tarafların gemilerinin Karadeniz'e çıkarılması yasak. Türkiye bu bağlamda anlaşmanın hükümlerine titizlikle uyuyor ve uyguluyor. Bunun için de Türkiye'ye minnettarız. Bugünkü durumda çok adil bir karar ve uygulanması lazım. Çünkü Ukrayna'da bir savaş devam ediyor, Rusya’nın askeri operasyon olarak adlandırıldığı aslında Ukrayna halkına yapılan bir soykırımdır” görüşlerini aktardı.

Rusya’yla müzakereler içinse ortak bir nokta bulunabileceğini kaydeden Bodnar, “Bu müzakereyi sınıra yakın ormanda yapmaktansa İstanbul'da yapmayı tercih ederiz” dedi. Belarus’un ise tarafsız olmadığını ve güvenilir olmadığını sözlerine ekledi.
Bodnar, Ukrayna’daki duruma ilişkin “Bu 5 gündür devam eden savaştan dolayı biz 350'den fazla can kaybı yaşadık. Bu 350’den 16’sı çocuk. Bin 684 kişi de yaralandı. Bu bin 684 kişiden 116’sı çocuk. Dün bir çocuğun ambulansta öldüğü görüntüler gelince gerçekten bizim her şeyimiz durdu. Peki böyle görüntüler gelince Rus Büyükelçisi ‘Biz orada aslında askersizleştirme ve ‘Nazisizleştirme’ operasyonu gerçekleştiriyoruz' açıklamasını nasıl yapabilir? Cephe hattındaki bazı şehirlerimiz neredeyse yaşamını yitirdi. Kuşatma altındaki bazı şehirlerimiz su, ekmek gibi acil ihtiyaç ürünlerinden mahrum bırakıldı” diye konuştu. Şu anda 500 binden fazla kişinin Ukrayna’yı terk ettiğini söyleyen Bodnar, yaklaşık 160 bin kişinin ise zorunlu olarak Ukrayna içinde yaşadıkları yerleri değiştirmek zorunda kaldığını söyledi.


Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerle ilgili olarak Bodnar, “Rusya tarafından daha önce de ifade ettiği talepler geldi. Şu an silahlarınızı bırakarak teslim olun gibi. Onlar da Yılan Adası'ndaki askerlerimizin vermiş olduğu cevaptan aynısını aldılar. Bu ön müzakere toplantısıydı ve müzakere toplantısı Rus tarafının barışa dönmek istemediğini gösterdi. Rusya'nın ana hedefi Kiev ve diğer büyükşehirler. Müzakere sırasında baskıyı artırmak için hiç silahlarını bırakmadılar ve süreç ortadaki ateşlerin gölgesinde yapıldı. Bizim cevabımız çok net, Ukrayna'yı teslim etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Bodnar, “29 uçak, 29 helikopter, 198 tank, 846 savaş aracı, 77 ağır topçu sistemi, 7 hava savunma sistemi, 24 çoklu fırlatma sistemi, 60 çeşitli miktarda sistem, 2 gemi ve yaklaşık 5 bin 700 asker yok edildi. Ukrayna medeni bir ülke olarak savaş kurallarına uyuyor. Kızgın olmamıza rağmen rehine alınanlara ilgili yardımı sağlıyoruz. Özellikle onların akrabalarının kendileriyle iletişime geçmesini sağlamak için özel bir çağrı merkezi oluşturuldu” sözleriyle Rusya tarafına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Büyükelçi Bodnar, Kiev’e Rus askeri konvoyu ilerlemesiyle ilgili ise, “Son 5 gündür Kiev'e benzer konvoylar gidiyordu. Tüm bunlar artık tarihe geçti. Hiç kimse bu saldırıya karşı koymamızın kolay olacağını söylemiyor ama emin olabilirsiniz ki Kiev'in savunması güçlü. Şu an burası tanksavar ve uçaksavar araçlarla güçlendirildi. Hava savunma sitemimiz Avrupa'dan gelecek sistemlerle güçlendirilecek. Son 3 günde yaklaşık 150 bin kişi seferber olarak Ukrayna ordusuna katıldı” iddialarını aktardı.

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG