Erişilebilirlik

'Eleştirel Düşünceler Susturulmamalı'


ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü aralarında basın özgürlüğünün de bulunduğu evrensel demokratik değerler konusunda Türk yetkililerle görüşmelerine devam ettiklerini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mark Toner, bu konunun Antalya’da yapılacak G20 zirvesinin nihai bildirisinde yer alıp almayacağı konusunda konuşmaya yetkisi olmadığını belirtti.

Toner, “Biliyorsunuz, basın özgürlüğünü tüm dünyadaki temel haklardan biri olarak görüyoruz” diye konuştu.

Daha önce de Türkiye’de medya kuruluşlarının hedef alındığı “rahatsız edici gidişattan” kaygı duyduklarını söylediğini hatırlatan Toner, “demokratik toplumlarda eleştirel düşünceler susturulmamalı, teşvik edilmeli” dedi.

Amerikalı sözcü, Türk yetkililere Anayasa’daki demokratik değerlere bağlı kalma konusunda çağrı yaptıklarını ve buna uyduklarını görmek istediklerini belirtti.

‘Türk güvenlik güçleri operasyonlarda sivilleri korumalı’

Bir gazetecinin “Amerika sadece G20 toplantısına odaklandı, ama Silvan’daki çatışmaları umursamıyor” eleştirisini yanıtlayan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, Silvan’daki sokağa çıkma yasağı ve çatışmalardan haberdar olduklarını söyledi; Türkiye’nin güvenlik önlemleri almasının yanı sıra, Türk yetkililerin sivillerin korunması yönündeki önlemleri de yerine getirmesi ve yasal yükümlülüklere aksaksız uyması gerektiğinin altını çizdi.

Türk güvenlik kuvvetlerinin ulusal güvenlik çıkarları çerçevesinde hareket ettiğini belirten Toner, “kendilerini, ülkelerini ve Türk vatandaşlarını PKK’nın işlediği şiddet eylemlerinden korumaya hakları var” diye konuştu.

Sözcü, “Kaygımız bu güvenlik önlemlerini alırken, sivillerin uygun bir şekilde korunması ve yasal yükümlülüklerini aksaksız yerine getirmeleri konusunu dikkate almaları” dedi.

XS
SM
MD
LG