Erişilebilirlik

Elon Musk'ın firmasına insanlarda beyin implantları çalışması için FDA onayı


Elon Musk'ın nöroteknoloji şirketi Neuralink, geliştirdikleri beyin implantının ilk defa insanlar üzerinde denenebilmesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay aldığını duyurdu.

Neuralink, Twitter’daki açıklamasında, FDA onayının "teknolojilerinin bir gün birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ettiğini" kaydetti.

Çalışmanın amaçları hakkında ayrıntılı bilgi vermeyen şirket, sadece denek seçimlerinin henüz yapılmadığını ve yakında daha fazla ayrıntı paylaşacaklarını bildirmekle yetindi.

Neuralink ve FDA, Reuters'in yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Elon Musk'ın firmasına insanlarda beyin implantları çalışması için FDA onayı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:50 0:00

Musk, beyin implantlarının obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi bir dizi hastalığı tedavi edebileceğini ve internet kullanma ve telepatiyi mümkün kılabileceğini öngörüyor.

Musk geçen yılın sonlarında, cihazların güvenliğinden, çocuklarına implante etmeye istekli olacak kadar emin olduğunu söylediğinde gündem yaratmıştı.

Musk, 2019'dan bu yana en az dört kez Neuralink'in insan deneylerine başlayacağı öngörüsünde bulunmuştu. Buna karşın, mevcut ve eski yedi çalışanın Mart ayında Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, şirket ancak 2022'nin başlarında FDA’den onay talebinde bulundu; ancak kurum başvuruyu reddetti.

Çalışanlara göre FDA, insan denemelerini onaylamadan önce Neuralink'e ele alınması gereken birkaç endişe bildirdi. Başlıca meseleler arasında cihazın lityum pili, implantın kablolarının beyin içinde yer değiştirme olasılığı ve beyin dokusuna zarar vermeden cihazı güvenli bir şekilde çıkarmanın zorluğu yer alıyordu.

2016'da kurulan Neuralink, çeşitli federal soruşturmaların merkezindeydi.

Mayıs ayında Kongre üyeleri, düzenleyici kurumları, Neuralink'teki hayvan testlerini denetleyen bir panelin yapısının, hatalı ve aceleye getirilmiş deneylere katkıda bulunup bulunmadığını araştırmaya çağırdı.

Ulaştırma Bakanlığı, Neuralink'in maymun beyinlerinden çıkarılan çiplerdeki tehlikeli patojenleri, uygun muhafaza önlemleri olmadan, yasadışı bir şekilde nakliyatını ayrıca araştırıyor.

Neuralink ayrıca ABD Tarım Bakanlığı Genel Müfettişlik Ofisi tarafından da olası hayvan sağlığı ihlalleri nedeniyle soruşturma altında. Bu soruşturma aynı zamanda bakanlığın, Neuralink üzerindeki denetimini de inceliyor.

Neuralink, soruşturmalarla ilgili Reuters haber ajansının yorum taleplerine yanıt vermedi.

STÜDYO VOA

“Eylem Tok ve oğlunun kaçma riski var” – 17 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG