Erişilebilirlik

En Çok Kazanan Ünlüler Listesinde Kimler Var?


En Çok Kazanan Ünlüler Listesinde Kimler Var?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00
Forbes dergisinin 2013‘te dünyanın en çok kazanan ünlüleri listesinde bir numaralı sıraya 125 milyon dolarlık gelirle ünlü popçu Madonna oturdu. İlk on sıradaki 14 ünlünün toplam kazancı 1 milyar doları geçiyor.

Madonna mutlu olmakta haklı.

2012 yılı Haziran ayıyla bu yıl Haziran ayı arasındaki bir yıllık süreçte 125 milyon dolar kazanan Madonna, Forbes dergisinin 2013’ün en çok kazanan ünlüleri listesinde 1 numara.

Madonna, bu gelirin büyük kısmını son dünya turundan elde etti. American Üniversitesi İş ve Eğlence Dünyası Bölümü’nden John Simson’a göre, konser bileti ücretlerinin bu kazanca büyük katkısı oldu: ”Turneye çıkmak şarkıcılara çok kazandırıyor çünkü biletler çok pahalı. Hayranları konser başına 200 dolar ödemeye hazır. Halbuki 20 yıl önce bir bilet 20 dolardı.”

Forbes dergisinin listesinde ikinci sırada yönetmen Steven Spielberg var. Spielberg, 100 milyon dolarlık gelirini E.T. ve Jurassic Park gibi filmlerden elde etmiş.

Simson’a göre en çok kazanan ünlülerin Amerikalı olması ya da Amerika’da yaşaması şaşırtıcı değil: ”Amerika, dünyanın geri kalanının tükettiği inanılmaz ürünler yaratıyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin, dinlediğiniz müziğin yüzde yaklaşık 50’si Amerika kaynaklı. Aynı durum sinema filmleri için de geçerli.”

Listenin üçüncü sırasını 95’er milyon dolarlık gelirle üç ünlü paylaşıyor: medya devleri Simon Cowell ve Howard Stern ile Grinin Elli Tonu serisiyle tanınan İngiliz yazar E.L. James.

Geçen yılın birincisi televizyoncu Oprah Winfrey, bu yıl 88 milyon dolardan 77 milyon dolara düşerek 9‘uncu sıraya indi.

Pop yıldızı Lady Gaga ise Pirates of the Caribbean serisinin yapımcısı Jerry Bruckheimer’la yedinci sırayı paylaşıyor. Lady Gaga ve Bruckheimer’in geliri 80’er milyon dolar.

John Simson’a göre tüketiciler, ünlülere para akıtmaya devam edecek: ”Toplum olarak öykü dinlemeyi, öykü anlatmayı çok seviyoruz. İster şarkı sözü yazarı olsun ister romancı ya da film yapımcısı, bu kişilerin anlattığı hikayelerden çok etkileniyoruz.”

Şarkıcı ya da film yıldızları kadar sporcular da toplumu etkiliyor. En çok kazanan ünlüler listesindeki tek sporcu olan golf şampiyonu Tiger Woods, film yapımcısı Tyler Perry’yle 8‘inci sırayı paylaşıyor.
XS
SM
MD
LG