Erişilebilirlik

Enerji Bakanı Bayraktar’ın Pekin ziyaretinde Çin ile enerji işbirliği vurgusu


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Salı günü Pekin ziyareti kapsamında Çinli yetkililer ve şirketlerle madencilik projeleri, nükleer ve yenilenebilir enerji konuları üzerine görüşmelerde bulunduğunu duyurdu.

Bayraktar ayrıca, iki ülkenin “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” imzaladığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Pekin ziyaretinde Bayraktar’ın Çin Milli Kaynaklar Bakanı Wang Guanghua ile görüştüğünü ve ikilinin özellikle önemli mineraller ve nadir elementler gibi madencilik alanında işbirliğini arttırma konusunda anlaştığını açıkladı.

Bakanlık, Bayraktar'ın nükleer ve yenilenebilir enerji konusunu görüşmek üzere Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Zhang Jianjua ile biraraya geldiğini ve enerji dönüşümü konusunda bir ön anlaşma imzalandığını bildirdi.

Toplantı sonrası X üzerinden yaptığı paylaşımda Bayraktar, “İmzaladığımız “Enerji Dönüşümü Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ile somut projeleri en kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Türkiye, Rus şirketi Rosatom’un inşa ettiği Akkuyu santralinin de aralarında bulunduğu üç nükleer santrale sahip olmayı hedefliyor.

Türkiye, Trakya bölgesinde kurmayı planladığı üçüncü santral için Çin ile görüşmelerini sürdürüyor.

Bayraktar Pazartesi günü, Çin’in nükleer enerji santrali işletme kapasitesine sahip en büyük elektrik üreticisi olan ve devlet kurumları arasında en büyük yenilenebilir kaynaklara sahip olan Çin Devlet Enerji Yatırım İşbirliği'nden (SPIC) temsilcilerle biraraya geldi.

Bayraktar, nükleer ve yenilenebilir enerji projeleri için bir "yol haritası" belirlediklerini söyledi.

Ayrıca Bayraktar, Çin'in önde gelen nükleer şirketlerinden biri olan CNOS’un temsilcileriyle Türkiye'de konvansiyonel ve modüler nükleer santral reaktörleri inşa etme üzerine bir görüşme gerçekleştirdi.

Bayraktar, Çinli batarya devi CATL ile Türkiye'de batarya depolama fabrikası kurulması konusunda "farklı yatırım modellerinin" değerlendirildiğini de söyledi.

Ziyaret sırasında çeşitli kuruluşlarla yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen ve madencilik yatırımları üzerine görüşen Bayraktar, Çinli enerji firmaları ve finans kurumları ile biraraya geldi.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG