Erişilebilirlik

Erdoğan’ın ‘Gıda Terörü’ Şikayetine Muhalefetten Sert Tepki


Sebze ve meyvede fiyat artışlarını önlemek amacıyla hayata geçirilen tanzim satış, Ankara, İstanbul, Sakarya gibi kentlerde dünden itibaren uygulanmaya başlandı.

Bu kentlerin işlek noktalarında belediye denetiminde açılan satış noktalarında domates, kuru soğan, biber, salatalık, ıspanak, patates marketlerden daha uygun fiyatlarla iki kiloyu geçmeyecek şekilde satılıyor.

Erdoğan: “Fiyatlar yarıya indi, daha da inecek; temizlik ürünlerini de satacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul’da devreye giren tanzim satış modelinin gıdadan sonra temizlik ürünleri de kapsayacak şekilde düzenleneceğini açıkladı.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Kastamonu’da halka hitap eden Erdoğan, belediyelerin kurduğu tanzim satış tezgahlarıyla ‘gıda terörü’ne karşılık verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı, “Bugüne kadar hiçbir meselede Türkiye’yi istedikleri gibi eğip bükemediler. Kurla faizle diplomasiyle algıyla olmuyor bu defa ülkemizi soğan, patates, sivri biber, salatalık üzerinden ters köşe yapmaya çalışıyorlar. Aldığımız tedbirlerle bu hamleyi de boşa çıkardık mı? Tanzim satış yerleri gibi satış yerlerini kurduk. Fiyatlar yarıya indi, daha da inecek. Temizlik ürünlerinden tutun marketlerde ne varsa onların da belli bir kısmını buralarda satmaya başlayacağız. Bunlar terör estirdiler terör. Gıdada teröre estirenlere gereken dersi veriyoruz, vereceğiz. Bakalım sırada ne var?” dedi.

Akşener: “İktidar şikayet makamı değil, suçlu sizsiniz”

Gıda fiyatlarındaki artış ve buna karşılık hükümetin tanzim satışa yönelmesi muhalefetin de en önemli gündem maddesi haline geldi.

Bugün partisinin TBMM grup toplantısında kürsüye çıkan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, konuşmasının büyük bir bölümünü bu konuya ayırarak iktidara yüklendi.

Akşener, “İktidar şikâyet edecek makam değil. Ama bunlar sürekli şikâyet ediyor. İşte ürünlerin fiyatını yükselten, kamyonların-TIR’ların yaktığı mazotun fiyatı olmasın. Domatesin-biberin fiyatını artıran, o kamyonların, geçtikleri köprülere-otoyollara ödedikleri paralar olmasın sakın. Bunu düzeltmenin yolu, bütün dünyada petrol fiyatı düşerken, ha bire benzine-mazota zam yapmak değildir. Köprü, otoyol demişken, onlara ödenen de bu meşhur beş müteahhidin cebine gidiyor. Bu beşli kim biliyor musunuz? Hani asgari ücretten bile vergi alırken, tek kalemde 500 trilyonluk vergileri silinen müteahhitler. Şimdi de çıkmış, nakliyeciyi, şoförleri suçluyorsunuz. Kimseye suç atmaya kalkmayın. Suçlu sizsiniz kardeşim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: “Her çiftçinin devletten 68 bin lira alacağı var, tarım iflas etti”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada gıda fiyatlarındaki fahiş artışı tarım politikasındaki plansızlığa bağladı.

CHP lideri, “Tarımı yapacak çiftçinin hangi ürünü ekeceğini ve kaça satacağını bilinmesi lazım. Bu neyle oluyor? Planlamayla oluyor. Eğer planlama yapmazsanız iflas eder. Nitekim geldiğimiz noktada tarım iflas etti. Her çiftçinin 68 bin lira alacağı var AKP hükümetinden. İsyan ediyor insanlar, ‘Açım aç’ diyor bir kadın. ‘Evime ekmek götürmek istiyorum’ diyor. Erdoğan, ‘Domatesten, soğandan bahsediyor’ diyor. Neyden bahsetsin vatandaş? (Erdoğan) ‘Sen merminin fiyatını biliyor musun’ diyor. Senin ekmekten, domatesten, biberden bahsetmeye hakkın yoktur” dedi.

Sezai Temelli: “Tarım politikası iflas etti, hayvancılık yok edildi”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uyguladığı politikaların tarım ve hayvancılık sektörlerini iflas ettirdiği iddiasında.

Özelleştirme politikaları sonucu bu tablonun oluştuğunu savunan Temelli, iktidarın halka yoksulluktan başka bir şey vaat etmediğini söyledi.

Temelli, “Erdoğan bugünlerde patlıcana taktı kafayı. Bir merminin kaç lira olduğunu halka soruyor. Tanzim satışları ile bir algı yönetimi yandaş medya tarafından sürdürülüyor. Pazarcı esnafını tehdit ederek kendisinin yarattığı tarım terörünü yok sayıyor. Bugün bu ülkede tarım politikası iflas etti. Hayvancılık yok edildi. Neoliberal politikalar ülkeyi esir aldı. Şimdi sırada temizlik malzemelerini almış onları da satacak. Eğer siz bu bütçeyi yıllardır halkın, toplumun ihtiyacına ayırsaydınız, tarımın gerçek ihtiyaçlarına uygun bir planlama yapsaydınız savaşa değil halka bütçe ayırsaydınız bugün yaşadıklarımızın hiçbiri yaşanmamış olacaktı. Memleketin en iyi fabrikalarını, şeker fabrikalarını zeytinliklerini imara açtı, şeker fabrikalarını sattı, pancar çürümeye terk edildi. Et Balık Kurumu’nu, Süt Enstitüsü’nü satarken, ‘devlet kasaplık mı yapar’ diyerek bu ülkenin bütün değerlerini 3 kuruşa sattı. Bugün kalkmış göz boyuyor. İstanbul’da 50 yerde, Ankara’da 30 yerde tanzim satışları yapıyor’’ ifadelerini kullandı.

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG