Erişilebilirlik

Erdoğan Aday Olacak mı?


Türkiye’de bugün en çok merak edilen konu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı. Salı günü A Haber Televizyonuna konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ‘çok büyük ihtimalle 1 Temmuz günü sayın başbakanımızı cumhurbaşkanı adayı olarak AK Parti ilan edecektir’ dedi.

Erdoğan: Muhalefet liderleri cumhurbaşkanlığı için neden aday olmadı?

Ancak tüm gözlerin çevrildiği Erdoğan, TBMM’de partisinin grup toplantısında bu konuda renk vermedi. AKP’nin son değerlendirmelerini yaptıktan sonra cumhurbaşkanı adayını açıklayacağını belirten Başbakan, CHP ve MHP liderlerini de Ekmeleddin İhsanoğlu tercihleri nedeniyle eleştirdi.

Erdoğan, ‘kendileri aday olamadılar. Siyasetin güç kazanmasını istemediler. Hatta şu ifadeleri de kullandılar. "Biz cumhurbaşkanlığı makamının siyasetçi olmasını da istemiyoruz." Yani siyasetçi olmasını istemeyecekseniz de apoletli olmasını mı isteyeceksiniz?’ dedi.

Erdoğan başbakan kim olacak tartışmalarından rahatsız


Erdoğan konuşmasının devamında ise kendisinin olası cumhurbaşkanlığı adaylığı halinde AKP’de bir liderlik sorunu olmayacağını belirtti. Zira kamuoyunda Erdoğan sonrası başbakan ve AKP genel başkanının kim olacağı üzerinden ciddi bir gerilim olduğu iddia ediliyordu.

Bu iddiaları hem gereksiz hem de art niyetli bulan Erdoğan, ‘önemli olan AK Parti'yi kimin yönettiği değil AK Parti'nin ne olduğudur. Baki olan davalar, fanilerden öte hizmetkarlarıyla yürür. Önemli olan şahıslar değil muhtevadır. AK Parti başta parlamento grubu olmak üzere kulislerin bir partisi olmamalıdır olamaz. Ganimet paylaşımı peşinde olmayı arzu etmek bizim şiarımız değildir’ dedi.

Erdoğan’ın bu sözlerine rağmen kulislerde eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan’ın ismi daha çok öne çıkıyor.

Şimşek’ten Babacan’ın başbakanlığına yeşil ışık

Önceki gün Kanal 7 televizyonunda bir programa çıkan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Ali Babacan’a verdiği destek dikkat çekiciydi.

Şimşek, ‘piyasalar açısından, reformlar açısında son derece doğru bir kişilik. Türkiye ekonomideki sorunları ciddi bir tahribat yaşamadan atlattıysa, en başta Başbakanımızın da liderliği var ama ekonomi koordinasyonu noktasında Ali Babacan'ın katkısı inanılmaz büyüktü’ sözleriyle Babacan’ın doğru bir başbakan olduğunu vurguladı.

Bahçeli: İhsanoğlu ne Pensilvanya imalatı ne cemaat kurgusu

Muhalefet liderleri ise bugün TBMM’deki grup toplantılarında Erdoğan’a yüklenirken Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığına güçlü destek verdiler. AKP’ye yakın gazeteciler tarafından dile getirilen ‘İhsanoğlu, ABD-cemaat destekli aday’ iddialarına karşı çıkan MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu ne Pensilvanya imalatı, ne Washington kurgusu, ne de bir başka yabancı ve gayri meşru oluşumun eseri olmayıp yalnızca ve yalnızca büyük Türk milletinin adayıdır. Esasen Başbakan'ın gelişmelerden dolayı keyfi kaçmış, havası inmiş, yürüyüşü yalpalamıştır. Zira Cumhurbaşkanı olamayacağının farkına varmaya, kurduğu hayallerin kabusa döneceğini anlamaya başlamıştır’ diye konuştu.

İhsanoğlu’nun adaylığına ilk imza CHP liderinden

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylık başvurusuna ilk imzayı veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Grup konuşmasında Erdoğan’ı hedef alan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 17 Aralık ve 25 Aralık yolsuzluklarının üstünü örtmekle ‘Balyoz katakullisi’nin baş aktörü olmakla suçladı. 12 Eylül mahkemelerini de göz boyama olarak niteleyen CHP lideri, ‘ 12 Eylül’ün getirdiği %10 barajını kaldır, YÖK’ü ve basın üzerindeki baskıyı kaldır. Değiştiriyorsan eyvallah ama değiştirmiyorsan sen de apoletsiz Kenan Evrensin’ dedi.

Bahçeli’den Erdoğan’a: ’Kenan Evren’in kucağında pışpışlanan despotsun’

12 Eylül’ü biz yargıladık diyen Erdoğan’a Kenan Evren üzerinden bir eleştiri de MHP lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Erdoğan’ın asla cumhurbaşkanı olamayacağını iddia eden Bahçeli, ‘Sayın Erdoğan sen ki Kenan Evren’in ve 12 Eylül cuntasının kucağında pışpışlanan, muhtıralardan süt emen, demokrasi karşıtı cepheden gıdalanan 12 yıldır Türkiye’ye kan ağlatan bildik bir despotsun. Sen 12 Eylül’ü bırak da 28 Şubat’ın, 27 Nisan’ın derdine ve peşine düş’ diye konuştu.

Erdoğan’dan Bahçeli’ye: İddialarını ispatlamazsan alçaksın, adisin

Bahçeli’nin bu sözlerine Erdoğan’ın yanıtı sert oldu. Başbakan, ‘Bahçeli’nin, ağzından salyalar akıyor. Biz öyle konuşmayacağız. Ve tamamıyla bir müfteri edasıyla yaptığı konuşma. İftiralarla dolu bir konuşma. Kalkıp evladıma hazine arazilerinin tahsisinden bahsediyor. Bahçeli, bunları ispat edemezsen sen alçaksın, adisin’ dedi.
XS
SM
MD
LG