Erişilebilirlik

Erdoğan Balkon Konuşması: 'Gönüllere Yeterince Giremedik'


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da yarışın çekişmeli geçtiği yerel seçimlerin ardından başkent Ankara’da seçmene seslendi. Erdoğan “Milletimiz bizi 15.defa sandıkta birinci yaptı” dedi. Ancak “İstanbul’da kazandık” demekten kaçındı, “Ankara’da ve İstanbul'da ilçelerin çoğu AK Parti'de ya da Cumhur İttifakı'nda. Halkımız büyükşehir belediyesini verse bile ilçeleri AK Parti’ye vermiştir” diye konuştu.

Erdoğan'ın Balkon Konuşmasının Satır Başları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dik durduk ama dikleşmedik” dedi. Seçim sonuçlarını “Bazı yerlerde kaybetmiş olmamızın sebebini, kendimizi yeterince anlatamamış, gönüllere girememiş olmamıza bağlıyorum” dedi.

Erdoğan “Ak Parti olarak tek başımıza ya da Cumhur İttifakı olarak seçime girdiğimiz yerlerde 16 büyükşehir olmak üzere 778 belediye başkanlığı kazandık. Bu, Türkiye’de belediyelerin yüzde 56’sının Ak Parti tarafından yönetileceğini gösteriyor. Bazıları kendilerini darı ambarında görüyor” diye konuştu.

Erdoğan Balkon Konuşması: 'Gönüllere Yeterince Giremedik'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:21:25 0:00

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da çekişmeli geçen seçim yarışı konusunda ne diyeceği merakla bekleniyordu. Erdoğan “İstanbul’u kazandık” demedi. “Ankara’da ilçelerin çoğu AK Parti ya da Cumhur İttifakı'nda. İstanbul’da mevcut ilçe sayısından daha fazlası Cumhur İttifakı’nda, AK Parti'de ya da başa baş. Halkımız büyükşehir belediyesini verse bile ilçeleri AK Parti’ye vermiştir” diye konuştu.

Erdoğan: “Eksiklerimizi tespit ve telafi çalışmalarına başlıyoruz”

Erdoğan seçimde iktidarın kazanımlarını öne çıkaran bir konuşma yaptı. “4.5 yıl bu kardeşiniz cumhurbaşkanı mı? Ak Parti iktidarda mı? Bundan sonra aynı şekilde devam edeceğiz” ifadelerini kulllandı.

Erdoğan, “Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek bizim boynumuzun borcu. Bu durumun sebebini halkımızda değil kendimizde arayacağız. Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit ve telafi çalışmalarına başlıyoruz. Yüksek Seçim Kurulu seçim sonuçlarını açıklayıncaya kadar itirazımızı da yapacağız. Netice alsak da almasak da” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Ak Parti seçmenine de balkon konuşmasında mesaj gönderdi. “Biz böyle bir sonuç beklemiyorduk diye bir şey yok. Yüzde 52 oy almış bir partimiz var. Bu seçimin birinci partisi AK Parti” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’daki seçim sonuçlarıyla ilgili olarak Twitter’dan bir açıklama yaptı. “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu geceki balkon konuşmasında İstanbul ile alakalı sayın Binali Yıldırım’ın açıklamasıyla çelişen herhangi bir ifadesi olmamıştır” mesajını paylaştı.

XS
SM
MD
LG