Erişilebilirlik

Erdoğan'dan Davutoğlu ve Babacan'a Şehir Üniversitesi Çıkışı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı'na bağlı ve yönetim kadrosu "Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'na yakın" olduğu söylenen Şehir Üniversitesi’nin Halkbank’ı adeta dolandırmaya çalıştığını söyledi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şehir Üniversitesi’yle ilgili söylentilere sert çıktı.

Halkbank’ın üniversitenin kredi teminatlarını durdurması ve tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koyması, ‘’Hükümetin Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’e tavrı mı?” sorusunu gündeme getirmişti.

Davutoğlu için ''malum zat'' dedi

Yeni parti hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’dan ‘’malum zat’’ olarak bahseden Erdoğan, "Bu Şehir Üniversitesi meselenin özellikle bir siyasi ayağında bizim olduğumuz, bir siyasi ayağında da malum zatın olduğu söyleniyor. Şunu çok açık ve net söylemek durumundayım. Her şeyden önce Şehir Üniversitesinin tahsisini Başbakanlığım döneminde yapan benim. Tahsisini yapan ben olduğuma göre, daha sonra malum zat Başbakan olunca bu tahsisi, Şehir Üniversitesine mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Türkiye'de hiçbir üniversiteye tapu ile tapu devri, mülkiyet devri yoktur, olmamıştır. Bunlar dürüstlüğü kimseye bırakmıyor değil mi? Öksüz, yetimin hakkını kalkıp kurdukları üniversiteye tapu devri yapmak suretiyle, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun başkanı sıfatıyla bunu sağlıyor’’ dedi.

Davutoğlu ile birlikte eski başbakan yardımcıları Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e de yüklenen Erdoğan, ‘’Peki bu nasıl doğruluk? Peki yanında kim var? Yine bir başka isim o da Sayın Babacan var. Onun da imzası var bu işin altında. Başka kim var? Mehmet Şimşek var. Başka kim var? O zaman Ulaştırma Bakanı olarak Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun içinde olan Feridun Bilgin var. Hani bunlar dürüsttü ya. Dürüstlüğü bunlar kimseye bırakmıyordu’’ diye konuştu.

''Halk Bankasının adeta bir dolandırılması söz konusu"

Erdoğan, Halkbank’ın dolandırılmaya çalışıldığını da öne sürdü ve ‘’Halk Bankası’ndan bunlar kredi talebinde bulunuyorlar. Halk Bankası bunlara ciddi bir kredi veriyor fakat ödeme planlarında maalesef bunlar Halk Bankasına ödemelerini yapmıyorlar. Tabii Halk Bankası’na ödemelerini yapmayınca, banka da bu defa kendilerini sürekli olarak uyarıyor. Şu anda Halk Bankası’na olan borçları aklımda kaldığı kadarıyla 417 milyon noktasında. Şimdi 'Yapılandıralım' diyorlar. Ya sen Halk Bankasına teminat bile vermedin. Futbol kulüplerinin bütün tribünlerdeki gelirlerine, her şeyine banka el koyuyor. Senin neyine el koyacak? Yoksa Maltepe'de Tekel'e ait olan yer, yani zamanında benim tahsis ettiğim bu yeri bankaya teminat olarak göstermek suretiyle, bunu mu banka teminat olarak kabul edecek? Diyorlar ki 'Alacağımız öğrencilerin yapacakları ödemeye ipotek koyun.’

Ya sen zaten mevcut kotanı doldurmamışsın. Mevcut kotanı doldurmadan üstelik yeni alacağın öğrencilerle ilgili, böyle bir kotayı nasıl oluyor da bir bankaya teminat olarak veriyorsun?’’ ifadelerini kullandı.

Gül’ün kendisini aradığını da açıklayan Erdoğan, ‘’Tabii bizi halef selef olduğumuz Cumhurbaşkanı aradı. Dedi işte 'Siz bu işi arzu ederseniz halledersiniz' Kendisine 'Temenni ederdim ki siz benim yerimde olun. Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz. Hamdolsun 17 yıldır bizim dönemimizde, bizim bankalarımızın hiçbirisi kasaları boşaltmadı. Biz de kasayı boşaltamayız’’’ dediğini de anlattı. Erdoğan, ‘’Çok da detayına, teferruatına girmek istemiyorum. Ama anlattığım gibi burada Halk Bankasının adeta bir dolandırılması söz konusu" diye konuştu.

TEKEL arazisinin tahsis etmelerinin bunlara ne denli önem verdiklerinin ifadesi olduğunu da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Bu işin Danıştay'a müracaatını yapan da kim biliyor musunuz? CHP'nin yanından hiçbir zaman ayrılmayan Mimar ve Mühendisler Odası'dır. Çok daha ilginci şu anda bunları ziyaret edenler kim? CHP'nin ileri gelenleri. Mimar ve Mühendisler Odası hem bununla ilgili davayı açıyor ama bakıyorsunuz CHP'nin parti sözcüsü olsun, genel başkan yardımcıları olsun onlar da bunlara nezaket ziyaretinde bulunuyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil ama gerçekleri bilelim ona göre de bunu özellikle tabanımıza anlatalım’’ dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası, Şehir Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Kartal’daki eski TEKEL arazisinin devriyle ilgili dava açmıştı. Danıştay, bedelsiz arazi devri gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı almış, Halkbank da Danıştay’ın kararına uymuştu.

XS
SM
MD
LG