Erişilebilirlik

Erdoğan: ‘MİT Libya’da Sahada’


Türkiye’nin Libya’ya Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) sevk etmesi tartışmasında “koordinasyon görevi” üstlenileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın da Libya’da sahada olduğunu açıkladı.

Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Ankara’nın Bağlıca semtinde inşa edilen “Kale” adlı yeni bina açılış töreninde dış politikaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Burada MİT’in uluslararası coğrafyada sahada aktif rol üstlendiğini anlatan Erdoğan, “Teşkilatımız Libya'da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin bölgede “kendi oyun planını geliştirmek zorunda olduğunu” söyledi.

Erdoğan, kendi hükümet döneminde MİT’in dönüşüm geçirdiği belirterek, “Sadece bilgi toplayan ve rapor eden bir kurum olmaktan öteye geçen teşkilatımız, ürettiği bilgiyi diplomasi masasında muhatapları karşısında kullanan, istihbarat ile diplomasiyi yakınlaştıran bir yere gelmiştir. Türkiye, teşkilatımızın her alandaki başarılı çalışmaları sayesinde, hiçbir ülkenin icazetine ve yardımına ihtiyaç duymadan, dünyanın her yerinde kendi çıkarları doğrultusunda hareket edebilme imkanına kavuştu” ifadesini kullandı.

“MİT’in Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında oynadığı rol ülkemizin yüzünü ağarttı”

MİT’in başarılı çalışmalarını gördükçe teşkilata verdiği desteği arttırdığını kaydeden Erdoğan, özetle,Doğu Akdeniz'de ülkemiz aleyhine oluşturulan bölgesel ittifakların ve güç mücadelesinin sonucu, yakın geleceğimiz için hayati öneme sahiptir. Bölgesel ve küresel güçlerin coğrafyamızdaki rekabetinin yol açtığı karmaşık ve değişken tablo karşısında elimiz, kolumuz bağlı duramayız. MİT yürüttüğü cansiperane çalışmalarla bize çok büyük destek sağlıyor. MİT, son dönemde PKK'nın lider kadrosuna yönelik Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarla, kendini en güvende hissettiği yerleri örgütün adeta başına geçirmiştir. MİT, FETÖ'nün yurt dışı ayağına yönelik çalışmalarıyla pek çok örgüt mensubunun ülkemize iadesini sağlamıştır. Teşkilatımız Libya'da üzerine düşen görevleri hakkıyla yerine getiriyor. Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasında teşkilatımızın oynadığı rol, uluslararası düzeyde ülkemizin yüzünü ağartacak mükemmelliktedir. Suriye krizinin başladığı ilk günden itibaren sahada aktif rol oynayan MİT'in, sınır ötesi harekatlarımızın başarıya ulaşmasında çok büyük emeği var. Türkiye, MİT'in başarılı çalışmalarıyla, hiçbir ülkenin yardımına ihtiyaç duymadan dünyanın her yerinde hareket edebilme imkanına kavuştu. MİT'in isimsiz kahramanları herhangi bir karşılık beklemeksizin görevlerini yerine getirmeyi sürdürecektir” dedi.

MİT’in yeni binası “Kale”

Erdoğan’ın MİT’in uluslararası sahada görevlerini sıralaması “gizlilik” açısından ilgiyle karşılanırken, MİT’in yeni binası “Kale” ise gizlilik için özel tasarlanmış bir yapı olarak tanıtıldı. ‘Kale’nin Bağlıca semtindeki 5 dönümlük arazi üzerine inşa edildiği, yaklaşık üç metre boyundaki beton duvar ve dikenli teller ile çevrili binaya yetkisiz girişlere ve sızmalara karşı özel önlemler alındığı açıklandı.

Erdoğan ayrıca kendisine bağlı şekilde Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’nu oluşturduğunu açıklayarak, böylece istihbarat birimleri arasında koordinasyon meselesini çözmüş olacaklarını söyledi. Erdoğan’ın açıklamasıyla Kurul’un askeri, Emniyet ve MİT arasında her zaman tartışılmış istihbarat paylaşımı boyutuyla görev alacağı öngörüldü.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG