Erişilebilirlik

Erdoğan Seçim Startını Verdi


Başbakan Erdoğan Adalet ve Kalkınma Partisi grubu toplantısında konuşurken (18 Şubat 2014)

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin startını Sivas'tan veren Erdoğan’ın yaptığı konuşma sırasında bekar olan MHP lideri Devlet Bahçeli’yi çocuksuz olması üzerinden eleştirmesi sosyal medyada tepki çekti

17 Aralık süreci, paralel devlet iddiaları, internet, HSYK, MİT yasa tasarıları derken Türkiye, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçim atmosferine bir türlü giremedi. Ancak miting meydanları yavaş yavaş ısınmaya başlıyor. Adalet ve Kalkınma Partisi genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim startını Sivas’ta verdi. Erdoğan’ın ilk açık hava buluşması için neden Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan Sivas Kongresi’nin tercih ettiği ‘saldırılara karşı Milli Mücadele veriyoruz. O gün manda ve himaye kabul edilemez denmişti biz de bu ilkeleri tekrar ediyoruz’ demesiyle ortaya çıktı.

30 Mart’ta yapılacak seçimleri ‘yeniden bir istiklal mücadelesi’ olarak tarif eden Erdoğan, milliyetçi oyların güçlü olduğu Sivas’ta özellikle paralel yapı olarak nitelediği Gülen cemaati ve Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef aldı.

‘Evime böcek yerleştirdiler, yurtlarda çocukları bedduaya kaldırıyorlar’

“Paralel yapının” daha önce yayınladığı kasetlerle CHP ve MHP’yi esir aldığını iddia eden Erdoğan, “Onları şantaj tuzağına çektiler. Şu anda aynı çirkin saldırıyı bize yapmaya çalışıyorlar. Ses kayıtlarıyla sandığı esir almaya çalışıyorlar. Paralel yapının yapmadığı yok ki bunlar işadamlarına, siyasetçilere, güvenlik güçlerine şantaj yaparlar. Ellerinden gelse bana da yapacaklar. Böceği yerleştirdiler ama bir şey bulamadılar” dedi.

Cemaate ait yurtlarda eğitim gören çocukların da hükümet aleyhine yetiştirildiğini iddia eden Başbakan, “Ey paralel yapı ve başındakiler, varın siz beddua edin biz bedduaya lanet duaya evet diyoruz. Yurtlarda yavruları bedduaya kaldırıyorlar. Bu ne zillettir? Ne hallere düştüler?” diye konuştu.

‘Bahçeli aile nedir çocuk nedir bilmez’

Erdoğan, Gezi sürecinde Kabataş’ta türbanlı bir kadının yaşadığı taciz olayıyla ilgili kendisini eleştiren MHP genel başkan Devlet Bahçeli’yi de hedef aldı. AK Parti lideri, “Kutsal değerlere, camilere saldırdılar, 6 aylık bebeğiyle yürüyen başörtülü hanım kardeşimize saldırdılar. Türk’ün örfünde kadına el uzatmak yoktur. Sen zaten Geziciler’le hareket ettin. Bunu Geziciler yaptı. Bunu o başörtülü bacıma yaptılar. Adli Tıp raporu ortada. Ama MHP’nin başındaki beyefendi aile nedir, çoluk çocuk nedir bilmez. Onun böyle bir derdi yok. Çocuk nedir biz biliriz” dedi. Erdoğan’ın bekar olan Bahçeli’yi çocuksuz olması üzerinden eleştirmesi sosyal medyada tepki çekti.

Gezi sürecinde 1 Haziran’da İstanbul Kabataş’ta tacize uğradığını iddia eden AKP’li bir belediye başkanının gelini, olaydan dört gün sonra Adli Tıp raporu almış ve gazetecilere verdiği röportajda üstü çıplak deri eldivenli tacizcilerin hem sözlü hem fiziki tacize uğradığını söylemişti. Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan görüntülere göre, iddia edilen tarzda bir olayın vuku bulmadığı ortaya çıkmıştı.

Bahçeli, CHP’yle ittifak iddialarını yalanladı

Başbakan Erdoğan’ın sert eleştirilerine hedef olan MHP lideri Devlet Bahçeli ise iki aydır sürdürdüğü yurt gezileri kapsamında bugün Sakarya ve Düzce’deydi. Özellikle İstanbul ve Ankara’da çok bilinmeyen isimleri büyükşehir belediye başkan adayı olarak belirleyen MHP, CHP’yle örtük ittifak yapmakla suçlanıyor. Ancak Bahçeli, “Bu iddialar asılsızdır. MHP’nin gelişimini engellemek için üretilen iftiralardır. Hiçbir partiyle ittifak içinde değiliz” diyerek söylentileri yalanladı.

İktidar partisinin TBMM’den geçirdiği internet düzenlemesini eleştiren internet Bahçeli, “internete deli gömleğini giydirenler, Twitter kuşunun kanadını kıranlar, ifade özgürlüğünün yontanlar yasaları kullansalar da meşru mudur?”diye sordu.

‘Yolsuzluk ve rüşvet skandalı sonrası Erdoğan’da panik başladı’

Ancak Bahçeli’nin Erdoğan’a yönelik eleştirilerinin omurgasını 17 Aralık süreci oluşturdu. MHP lideri, “68 gündür yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun üstünü örtmek için bana komplo kuruluyor diyerek milleti azarlamadan bir gün geçirmiyor. Herkese hakaret ediyor. Yolsuzluk ve rüşvet var. Altın kaçakçılığı var. Bu kamuoyuna duyurulur duyulmaz Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde panik başladı” dedi.

2023 TÜRKİYE SEÇİMLERİ

STÜDYO VOA

ABD ve Avrupa’da gündem Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği - 1 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG